06 Юли 2024събота10:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проф. Йорг Хаспел

Паметникът на Бузлуджа е "спящ великан"

/ брой: 189

автор:Христо Христов

visibility 2849

Рушащият се вече от четвърт век монумент на връх Бузлуджа е истински "спящ великан", заяви след първото си посещение на място проф. Йорг Хаспел, президент на международната организация ICOMOS за Германия и ръководител на държавната институция за опазване недвижимите културно-исторически паметници.
Той е категоричен, че великолепният комплекс в никакъв случай не трябва да бъде събарян, защото е архитектурен символ за цял един етап от развитието на Европа. Етап, който липсва в моментната листа на ЮНЕСКО.
Напълно възможно е паметникът да бъде поставен под егидата на тази организация, за целта обаче трябва да бъдат разработени критерии. Това няма да бъде нито бърз, нито лек път, но той трябва да бъде извървян. В случая водеща роля може и трябва да играе държавата, коментира експертът, който е и преподавател в Берлинския технически университет.
"Бузлуджа не трябва да се оставя само на една партия и не бива да се използва за политически цели. Необходимо е креативно мислене, а не политическа злоба. На много места в страните от бившия соцлагер има изградени паметници, характерни за онази епоха от развитието на континента и света, но поне аз не мога да посоча друг с подобни мащаби и уникално модерно мислене, каквото е творението на арх. Георги Стоилов. Средства за саниране могат да бъдат намерени по различни пътища, ако ще бъде ползван за туристически цели, това може да стане по различните програми на ЕС", подчерта проф. Хаспел. Немският специалист изрази задоволство, че млада българка, арх. Дора Иванова, е автор на дипломен проект, свързан с бъдещето на паметника.
Възстановяването и преустройството на изоставения монумент, който и към момента се води частна държавна собственост, няма да надхвърли сумата от около 2 млн. лв., коментира арх. Иванова.
Тя вече е представяла проекта си под наслов "Бузлуджа - паметта на времето" пред Съюза на българските архитекти, с него е запознато и ръководството на БСП. Специализирана дискусия под наслов "Социалистическото наследство - наследство в риск" ще се проведе по инициатива на ICOMOS - България в София на 20 август, в нея ще вземе участие и проф. Хаспел.

Проф. Йорг Хаспел и арх. Дора Иванова са категорични, че монументът на Бузлуджа може да бъде върнат към нов живот

Туризмът отрязан от парите на ПВУ

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 126

Ускоряват ликвидацията на фирми

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 126

Байдън притиснат да се оттегли

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 126

Си Дзинпин е срещу „външното вмешателство“

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 126

Британците гласуваха за парламент

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 126

Германски генерал предлага казарма за жените

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 126

Бетонофрения

автор:Ина Михайлова

visibility 628

/ брой: 126

Аптеката, без която не можем

автор:Аида Паникян

visibility 404

/ брой: 126

Сбърканата оптика

автор:Първан Симеонов

visibility 396

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ