09 Ноември 2024събота21:04 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Какво представлява мамографията и кога се прави?

автор:Дума

visibility 6240

Какво е мамографията?

Мамографията представлява вид рентгеново изследване на гърдите, което се провежда от специалист с помощта на мамографски рентгенов апарат. Изображенията или снимките от този апарат се наричат мамограми.В същността си представлява визуализация на тъканите на млечните жлези с помощта на ниска доза рентгенови лъчи.

Изследването се назначава от лекар с цел профилактичен преглед на гърдите, за откриване на аномалии, злокачествени образувания - за диагностицирането на карцином или рак на гърдата и др. Мамографията подпомага ранното откриване на рака на млечната жлеза, стига жените да бъдат отговорни към себе си и собственото си здраве и да не пропускат провеждането му. “Ако ракът на гърдата бъде диагностициран на ранен етап или в ранен стадий, възможностите пред лекарите и пациентките за успешно лечение се увеличават многократно”, споделят специалистите от отделението по образна диагностика на “Уни Хоспитал”.

Какво да очаквате по време на процедурата?

При провеждане на самото изследване върху млечните жлези се прилага лека компресия или натиск, за да може да заемат “по-плоска” форма, тъй като са леко “притиснати” между двете плочи или плоскости на апарата. Целта е гърдата да е във възможно най-плоска форма, за да се добие най-ясно изображение. За някои пациентки изследването причинява лек дискомфорт от самото притискане. Като продължителност то трае от няколко минути до половин час, в редки случай час.

Консултирайте се винаги с проследяващия Ви специалист или с Вашия общопрактикуващ лекар кога и с каква честота е необходимо да провеждате изследването. Не забравяйте да му зададете всички въпроси, които имате относно рисковите фактори, които налагат провеждането й. Питайте и бъдете информирани и как протича, и какво се изисква от Вас. Със сигурност информацията какво да очаквате по време на изследването ще Ви накара да се чувствате по-подготвени, а и по-комфортно.

Процесът на мамография

Екип от рентгенов лаборант и специалист - лекар провеждат процедурата. За целта те използват рентгенов апарат - мамограф, който позволява да се “огледат” детайлно тъканите на млечната жлеза. Чрез леко притискане между плочите на апарата се достига по-плоска форма на гърдите, за да се получи най-добър и ясен рентгенов образ, и да се огледа в детайли структурите на млечните жлези. Необходимо е пациентките да свалят дрехите си до областта на кръста. Те тряба и да отстранят бижутата и накитите, в случай, че носят такива.

Използва се ниска доза рентгеново облъчване. Лекото притискане или натиск, за да заеме гърдата по-плоска форма между двете плоскости на апарата, би могло да предизвика временен дискомфорт за жената, но това отнема само няколко секунди до минути.

Рентгеновите проекции или изображения на млечната жлеза са по-малко на брой в случай, че се провежда профилактична мамография. При диагностичната е възможно да се направят повече проекции. Колко да са те - зависи от специалистът-рентгенолог, който провежда и разчита получения образ.

Не пропускайте да разговаряте с насочващия лекар или с провеждащия го специалист, за да зададете всички въпроси, които имате относно провеждането му и последващите възможни резултати.

Кога трябва да се направи?

Има два вида мамография - едната е скринингова или профилактична, а другата - диагностична.

Скрининговата или профилактична се провежда превантивно - с цел превенция от рак на гърдата при жени, които нямат симптоми, оплаквания или някакви видими промени по гърдите. Важно е жените да не пропускат редовните си профилактични прегледи и провеждането на изследването, защото ранната диагноза дава шансове за по-добра прогноза и възможности за лечение. Жените, които са над 40-годишна възраст, както и тези, при които е налице риск от развитие на рак на гърдата (например жени с фамилна обремененост - тоест майките или сестрите им са с диагностициран рак на гърдата) е добре да се консултират със специалист и да провеждат задължително скринингова мамография според указанията на своя лекар.

В случай, че при провеждането й се забележи проблем или т.нар. находка, е възможно да се направи като следваща стъпка или следващ етап и диагностична мамография, при която се “заснемат” повече снимки на млечната жлеза и се оглежда по детайлно - с повече проекции. Скрининговата мамография обикновено отнема минути, а за диагностичната може да е необходимо малко повече време.

Специалистите от МБАЛ “Уни Хоспитал” - Панагюрище препоръчват на всички жени да бъдат отговорни към здравето си и да не пропускат консултация със специалист, ако наблюдават промени в гърдите, имат оплаквания, напипват т.нар.”бучка”, забелязват дадени аномалии и др., както и да не пропускат профилактичното изследване, дори без да имат изява на симптоми.

Диагностициране след мамография

В резултата и разчитането се описва какво е състоянието на млечните жлези. В зависимост от това могат да се дадат препоръки към пациентката. Самият резултат следва да се представи и на друг специалист, в случай, че той е насочил пациентката и е поискал провеждането му, с оглед свалянето на анамнеза.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ