18 Юли 2024четвъртък19:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Безпътна карта

София максимално отсрочи създаването на съвместното предприятие между "Газпром" и "Булгаргаз" за газопровода "Южен поток"

/ брой: 164

автор:Дума

visibility 2052

 Алексей Гривач, "Время новостей"

Руско-българските газови преговори едва не се провалиха отново. На 16 юли в правителствената резиденция "Евксиноград" в курортния град Варна страните продължиха с преговорите и след полунощ и едва към четири часа рано сутринта успяха да съгласуват текстовете на документите, които да се подпишат - "пътната карта" за изграждането на проекта "Южен поток" и протокол за доставката на газ за България.
В събота вече в присъствието на българския премиер Бойко Борисов министрите на енергетиката на двете страни Сергей Шматко и Трайчо Трайков подписаха "пътна карта", а под протокола поставиха подписи заместник-председателят на "Газпром" Александър Медведев и директорът на "Булгаргаз" Димитър Гогов. Въпреки това, съдейки по изказванията на българската страна след приключването на този кръг от преговори, търгът относно условията за сътрудничество все още предстои. Русия и България само съставиха план за сътрудничество до 30 юни 2011 г., когато трябва да бъдат сключени нови договори за доставката на руски газ. Освен това към тази дата ще се появи яснота за строителството на българския участък на "Южен поток". София максимално отсрочи създаването на съвместното предприятие между "Газпром" и "Булгаргаз" - според "пътната карта" то ще бъде учредено едва през февруари следващата година. Смята се, че инвестиционното решение за конкурентния газопреносен проект на Балканите - "Набуко" - ще бъде взето до края на 2010 г. и България направи всичко, за да не приключи сделката с Русия преди този ключов момент.
Както отбеляза Сергей Шматко, българо-руските преговори по "газовите въпроси" преминаха успешно, резултатите "дават основание за продължаването на стратегическото сътрудничество и дългосрочното партньорство между двете страни". "Въпреки трудностите, различията в търговските позиции руските и българските колеги показаха умение и желание за достигнат до взаимноприемливи договори. Именно това дава увереност за продължаването на стратегическото, дългосрочно и взаимноизгодно сътрудничество за дълги години напред", смята руският министър. От своя страна Бойко Борисов, подчертавайки трудните преговори, съобщи за съгласието на "Газпром" да намали цената на газ за България и да премахне от схемата на доставките посредниците. Той не съобщи подробности. И г-н Шматко не каза кога и с колко ще намалее цената. Руският министър заяви, че достигнатите договорки ще позволят на България да получава газ на "преференциални цени".
Още в неделя българският министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков направи неутешителна равносметка. В ефира на националното радио той каза: "Това, което обсъждахме на преговорите, е само началото, а не краят. Предстои ни да направим много, за да реализираме подписаните документи". Според него Русия и България трябва да се договорят за конкретните детайли по новите договири за доставката на газ до 30 юни 2011 г. А първият проект за директен договор между "Газпром експорт" и "Булгаргаз" руската страна ще изпрати до 10 август. Ще припомним, че българската държавна компания купува руски газ от двама посредници - "Овергаз инк." (равни дялове в нея имат "Газпром експорт" и частната компания "Овергаз Холдинг" на бизнесмена Сашо Дончев) и WIEE (СП на "Газпром" и германската Wintershall). Обемът на доставките по първия договор достигат до 2,5 милиарда куб.м, по втория - до 700 милиона куб.м. Но през миналата кризисна година на България общо са били доставени 2,4 милиарда куб.м газ. Нещо повече, до ден-днешен между "Газпром експорт" и посредниците имаше още едно промеждутъчно звено - Gazprom Germania.
През юни Александър Медведев обеща, че тази компания ще бъде изключена от схемата за доставки в най-скоро време. Руският първи вицепремиер Виктор Зубков заяви, че "Газпром" продава газа на България за 339 долара за 1000 куб.м. Маржът на посредниците, като правило, се движи между 5 до 15 долара. Следователно "Булгаргаз" наистина може да получи малка отстъпка за сметка на изключването на Gazprom Germania. Що се отнася до "Овергаз" и WIEE, то те за момента остават в схемата до изтичането на договорите за покупката на газ от "Газпром". А до края на първата половина на следващата година Русия и България трябва да се договорят за условията за директни доставки на целия обем. Но какъв ще бъде той, е трудно да се предскаже. Г-н Трайков обеща да продължи търсенето на алтернативни източници на доставки, за да намали зависимостта от руския газ. От друга страна, след година София най-вероятно няма да има възможност да си осигури газ от друг източник даже и наполовина. Затова с приближаването на есента на 2011 г. на нея ще й се наложи да прояви все по-голяма сговорчивост. По "Южен поток" също съществуват много неясноти. В Сърбия, Унгария и Гърция вече са създадени съвместни предприятия, които отговарят включително и за проектирането на участъците от газопровода в тези страни. С българската тръба този вариант е невъзможен. Президентът на "Газпром" Алексей Милер постави задача да се подготви всеобхватна техническа и икономическа обосновка на "Южен поток" до вземането на инвестиционно решение до февруари 2011 г. Т.е. преди да бъде създадено руско-българското смесено предприятие.
Източник от руската делегация заяви, че техническата и икономическата обосновка на участъка от тръбата в България ще бъде направена от друга компания, която предстои съвместно да бъде определена. А тази формулировка въобще не гарантира бърз напредък.
 

2615 лв. на месец са нужни за издръжката на 3-членно семейство

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 135

Държавните фирми в България не са ефективни

автор:Дума

visibility 531

/ брой: 135

Увеличават се фалитите на компании

автор:Дума

visibility 523

/ брой: 135

Ще говори със София, но с редовен кабинет

автор:Дума

visibility 473

/ брой: 135

Гърция със спешни мерки за цената на тока

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 135

Макрон прие оставката на премиера Атал

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 135

Тайван да си плаща за отбраната

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 135

Диагнозата на държавата

автор:Александър Симов

visibility 566

/ брой: 135

Денят на бръснача

visibility 544

/ брой: 135

Ганьо е победим, само ако бъде смачкан

visibility 557

/ брой: 135

Подводните камъни на външното оценяване

visibility 518

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ