14 Ноември 2024четвъртък16:22 ч.

Сериозни ли са ядрените заплахи на Путин?

/ брой: 186

visibility 8214

Euractiv, Reuters

Президентът Путин начерта „червена линия“ за Съединените щати и техните съюзници, като даде знак, че Москва обмисля да отговори с ядрени оръжия, ако позволят на Украйна да удари във вътрешността на Русия със западни ракети с голям обсег. На Запад обаче се питат дали той наистина го мисли.
Въпросът е критичен за хода на войната. Ако Путин блъфира, както смятат Украйна и някои от нейните поддръжници, тогава Западът може да реши да задълбочи военната си подкрепа за Киев, независимо от заплахите на Москва.
Ако той е сериозен, съществува риск - многократно заявен от Москва и признат от Вашингтон, конфликтът да прерасне в Трета световна война.
В последния от дългата поредица предупредителни сигнали, Путин разшири списъка със сценарии, които биха могли да накарат Русия да използва ядрени оръжия.
Може да направи това, каза той, в отговор на голяма трансгранична атака с конвенционални оръжия, включваща самолети, ракети или дронове. Съперничещата ядрена сила, която подкрепи държава, атакуваща Русия, ще се счита за страна в тази атака.
И двата критерия се прилагат пряко към ситуацията, която би възникнала, ако Западът позволи на Украйна да удари дълбоко в руска територия със западни ракети с голям обсег на действие като американските ATACMS и британските Storm Shadows. Путин каза, че тогава Киев ще се нуждае от западна сателитна и целева подкрепа.
„Това беше много ясно послание: „Не правете грешка - всички тези неща могат да означават ядрена война“, каза Николай Соков, бивш съветски и руски дипломат.
Реакцията от Киев беше бърза. Началникът на кабинета на Зеленски обвини Путин в „ядрен шантаж“. „Според мен това е поредният блъф и демонстрация на слабостта на Путин. Той няма да посмее да използва ядрено оръжие, защото това ще го направи изгнаник“, каза Антон Геращенко, бивш съветник на министъра на вътрешните работи на Украйна.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че предупреждението на Путин е безотговорно и че не за първи път той „дрънка с ядреното оръжие“.
Андреас Умланд, анализатор в Шведския институт по международни отношения, обвини Путин, че си играе с темата. „Това е психологическа пиар операция на Кремъл, без много съдържание. Тя е предназначена да изплаши лидерите и избирателите в страните, подкрепящи Украйна“, написа той.
Експертът по сигурността на Русия Марк Галеоти написа: „Говоренето за това е лесно и има политическо въздействие, но доказателствата за действително желание за използване на ядрени оръжия липсват и са нещо, което можем да открием, ако някога се случи.“
Говорител на Путин каза, че коментарите му са сигнал към западните страни и че ще има сериозни последствия, ако те участват в атаки срещу Русия. Най-известният руски „ястреб“ - Сергей Караганов, предлага ограничен ядрен удар в Европа, който би „отрезвил“ враговете на Русия и би ги накарал да приемат сериозно ядреното възпиране.
Промените в руската ядрена стратегия всъщност разширяват ядрения чадър на Русия, за да обхванат съседен Беларус - близък съюзник на Москва. Те намаляват прага за ядрена употреба, като заявяват, че това може да се случи в отговор на конвенционален удар, който представлява „критична заплаха за нашия суверенитет“.
Преди това ядрената доктрина говореше за заплаха за „самото съществуване на държавата“.
Путин направи това изявлението в четириминутен видеоклип, в който говори пред деветте члена на Съвета за сигурност, който се събира два пъти годишно, за да обсъжда ядреното възпиране. Той каза, че ядрената употреба е крайна мярка и Русия винаги е подхождала отговорно към въпроса.
Министрите и шефовете на разузнаването слушаха напрегнато, като от време на време въртяха или разбъркваха листове. Един от участниците - Алексей Лихачов, ръководител на държавната ядрена корпорация „Росатом“, си водеше подробни бележки.
Истинските адресати на посланието на Путин обаче бяха в Киев, Вашингтон и Лондон.
Сергей Марков, бивш съветник в Кремъл, каза, че промените са отворили вратата Русия да използва тактически ядрени бойни оръжия в определени сценарии, а именно срещу Украйна.
„Прагът за използване на ядрени оръжия бе намален. Сега ще е по-лесно за Русия да използва ядрено оръжие“, написа Марков в официалния си блог. „Причината за промяна на ядрената доктрина бе заплахата от пълна ескалация от страна на Запада. Западът е сигурен, че Русия няма да използва първа тактическо ядрено оръжие, но сега Русия заявява, че е готова да го направи“, добави той.
Марков предположи, че Русия може да използва тактически ядрени оръжия срещу Украйна или въздушни бази в Румъния или Полша, ако украински военни самолети излетят оттам и ако Киев чрез сателитна подкрепа на САЩ или Великобритания използва самолетите, за да удари самата Москва или части от централна Русия.
Игор Коротченко, военен анализатор, който често се появява по държавната телевизия, коментира, че промените са необходими, тъй като Западът е пренебрегнал множество предишни предупредителни сигнали срещу по-нататъшна ескалация, включително руските учения през лятото, в което се упражняваше използването на тактически ядрени оръжия.
„Нека мислят сега. Това е опит не просто да ги предупредим, а да започнат да се страхуват отново“, написа той в Телеграм.
Промените бяха приветствани от руски националисти и военни блогъри. Бившият руски дипломат Соков посочи: в Москва има осезаемо чувство на разочарование, че Западът изглежда глух за многобройните й ядрени предупреждения. Той каза, че когато Русия организира три кръга учения тази година, за да симулира подготовка за изстрелване на тактически ядрени ракети, в медиите и сред експерти имаше оплаквания, че западните страни не обръщат внимание.
„Кремъл реши да засили сигнала. Путин реши, че Западът е като малко дете и трябва да му обясняваш всяко най-дребно нещо, защото иначе няма да те разбере“, посочи той.
„Западът все още не е нарушил две червени линии, които Русия е посочила ясно: да изпрати войски на НАТО да се бият в Украйна и да позволи на Украйна да изстрелва западни ракети с голям обсег срещу Русия“, заключи бившият дипломат.

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ