14 Ноември 2024четвъртък20:25 ч.

Без формули и ала-бала

/ брой: 207

автор:Александър Симов

visibility 2895

Нощта на изборите.
Делян Пеевски тъне в мистична неизвестност. Вместо него пред камерите застава политическият му оръженосец - кметът на Кърджали Ерол Мюмюн.
Това, което каза, трябва да остане в историята. Защото такъв грандиозен спектакъл рядко някога е бил разиграван по време на целия преход било преди, било след избори.
Питат го каква е формулата за управление. Отговорът е епичен: "Формулата е следната: каквото й да бъде формулата, важното е да има редовен кабинет".
Журналистите са като напръскани с нервнопаралитичен газ след това откровение. Следва ново питане - с кого ще водят диалог хората на Пеевски. Отговорът е моментален като изстрел: "Не е нужно да се рамкираме и да изпадаме в конкретика с кого можем и с кого не можем да водим диалог...".
В този миг зад гърба на Мюмюн бившият евродепутат и настоящ кмет на Джебел Неджми Али се изстрелва като политкомисар, защото усеща, че работата става дебела. Добира се до микрофоните и в движение внася уточнение във "формулата". Пеевски и компания щели да търсят братя-евроатлантици, с които да управляват. Евроатлантическия вектор, европейските ценности, дрън-дрън и всичко останало...
На Мюмюн му е необходимо известно време, за да осъзнае къде е престъпил партийните повели, но после почва да кима вдъхновено. Истинска антропологична катастрофа. Политически апокалипсис, но особено ярка метафора за метастазите на бг-евроатлантизма.
Всъщност Пеевски и неговата партия не са политическо явление. Кадрите на мастития бизнесмен ясно го демонстрират. Няма формули за участието във властта. Самото участие е от значение. Политиката, превърната не просто в келепир, а в корпоративен мениджмънт. На този фон опитът за инжектиране на някакъв политически смисъл е бутафорен. Евроатлантизмът не е философия, а само луксозна рокля за максимална привлекателност. Именно това технологично разбиране за политиката извращава българските обществени процеси. Когато изтръгнеш идеите от политиката, получаваш Ерол Мюмюн по телевизора. А фактът, че неговата политическа сила с корпоративен устрем стана четвърта, може единствено да ни изплаши за бъдещето на страната. За тези хора няма формули, няма ала-бала, всичко е участие в политиката на всяка цена, дори и върху труповете на надеждите за различна България. Все пак гласът стигна до 500 лева, инвестицията трябва да се избие, нали така? Няма какво да си играем на формули...

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ