Булевард
Зарчето и пионките винаги са на мода
Настолните игри са култура на общуване, гарантирано забавление и безценен подарък
/ брой: 112
Всеки къта в спомените си несравними моменти, когато цялото семейство се събира около масата, хвърля зарчета, реди карти или обикаля света с пионки и дървени фигурки. От абсолютните фаворити "Не се сърди човече" и "Монополи", през неостаряващите шах и табла, до най-модерните игри със стратегии и развиване на цивилизации настолните игри имат едно неоспоримо и безценно предимство - събират хората на живо. Семейства, приятели, специално тренирани отбори и нахъсани геймъри се впускат в приключения с пионки, карти и зарове, а забавлението е гарантирано.
Настолните игри не само че са живи и до днес, но преживяват нещо като ренесанс. Те са възможност за истинско живо общуване, младите намират в тях възможност да се отделят от екраните и да пообщуват офлайн. Все повече фирми събират екипите си на своеобразни турнири с настолни игри, чрез които сплотяват служителите си и под формата на игра "тренират" умения за работа в екип, решаване на конфликти, стратегическо мислене. Има и специални игрови сбирки за по-малките - децата буквално са омагьосани от този вид игри, преоткриват ги с наслада и жажда за знания. Забавлението е гарантирано и събира все повече фенове дори сред заклетите геймъри на електронни игри.
По-запалените участват в турнири у нас и в чужбина. Следят всяка нова игра, която се появява на пазара. Събират се в определени заведения, където през седмица играят с приятели, чертаят стратегии, разпалено обсъждат всеки ход, разказват за последната цивилизация, която са развили...
София, Варна, Пловдив и Велико Търново през последните години стават домакини на фестивали на настолните игри. Там няколко дни поред се организират най-различни игри и състезания - за напреднали, за новатори, за деца. Представят се нови игри, надпреварват се отбори. Всеки може да се включи там, където се чувства най-добре, а крайната цел са забавление и удоволствие от живото общуване.
Преди два месеца НДК бе домакин на поредния фестивал за настолни игри - Sofia Board Game. Между 5 и 7 април над хиляда любители на този вид забавление имаха възможност да играят, да намерят нови приятели, да пробват нови игри. София срещна създатели, издатели, блогъри и играчи от всички поколения. Организаторите се постараха да е интересно, шарено, провокиращо и запомнящо се. В програмата се включиха и ентусиасти, които сами разработват прототипи на нови игри или герои от вече познатите ни.
Стотици фенове събра и фестивалът "Настолен град", който се проведе в началото на тази година във Велико Търново. В продължение на два дни през масите за турнира преминаха играчи от всякакви възрасти. Имаше пространства за ролеви и социални игри, на обособени щандове библиотеки и издателства представяха най-новите си предизвикателства. Организатор на фестивала е фондация "Да играем". Тук може да се запознаете подробно с всичките им дейности: https://www.facebook.com/daigraem.org/?epa=SEARCH_BOX
От 2014 година те подкрепят и разпространяват настолните игри като форма на забавление и общуване на живо. Създали са и малка, но изключително богата библиотека от настолни игри, с която пътуват из различни градове на страната. Целта им е да изградят общност от играещи хора. Убедени са, че настолните игри възпитават неагресивен състезателен дух, имат огромен образователен потенциал и развиват най-разнообразни умения. За по-малките тези игри са чудесен помощник за трупане на знания в различни области на науката.
Децата навлизат неусетно в света на географията, развиват умения да градят общности, да чертаят и осъществяват планове и стратегии. Някои игри изискват от тях да трупат ресурси и сами да решават кога и как да ги използват. При други трябва да избират между различни професии или специалисти, които да използват в бъдещи "битки" с противника. Малчуганите веднъж са крале, друг път - околосветски пътешественици, след това пълководци, откриватели от света на науката, космически бойци...
Специално подбрани са и т.нар. семейни образователни настолни игри. Една от най-новите е разработена от български екип професионални археолози. Името й е "Археолози срещу иманяри". Играта ви пренася на картата на България, където обикаляте и търсите артефакти. "Археолози срещу иманяри" дава представа и за работата на учените, и за престъпленията на иманярите. Както в живота, така и на игралното поле те са непримирими противници. А стигне ли се до сблъсък, няма гаранция, че добрият ще победи лошия, разказват от NASTOLA. Двама млади ентусиасти Ваня и Миро създават онлайн магазин, специализиран в разпространението на настолни игри. Изключително позитивни и винаги усмихнати, двамата често организират презентации или сбирки за малки и големи. Където много успешно увличат участниците в магията на този вид общуване. Не може да им се отрече, че са креативни и смели - разпъват маси в парковете, разиграват с малчуганите гигантски зарчета и пионки с човешки ръст. Организират работилнички и минитурнири.
Вярваме в идеята, че настолните игри те въвличат в едно приключение, което също ти помага да се социализираш. Така решихме да създадем NASTOLA с любов в Пловдив, разказват Ваня и Миро. Запознайте се с тях: https://nastola.bg/
Настолните игри са култура на общуване и опознаване на света. Чрез приключение и състезание малки и големи развиват въображението си, тренират умения като търпение, толеранс, изпробват смелостта си в провокации и реакциите си в неочаквани ситуации.
Подарете си поне една настолна игра. Сега. Подарете на детето или на приятел. Безценна е.