Три откъса от пиеси за любовта
Театрална компания "Момо" представя "Любовният живот на съвременните роботи"
/ брой: 51
Сценичното битие на спектакъла на режисьора Веселин Димов "Любовният живот на съвременните роботи" е съставено от три съвсем различни по стил и усещане виждания и изследвания на страстта и разминаването в любовта. Представлението включва откъси от три пиеси - "В самотата на памуковите полета" от французина Бернар-Мари Колтес, "Отблизо" от англичанина Патрик Марбър и "69" от швейцареца Игор Бауерзима, които изследват три съвременни, повече или по-малко истински, а защо не и странни, проявления на любовта и страстта. Какво се случва или какво не се случва, когато два биоробота случайно се докоснат, въпреки строгите "инструкции" и усилията никой от индивидите да не пресича пътя на другия? Според създателите на спектакъла, с който се отбелязва петата годишнина от дейността на Театрална компания "Момо", по-интересно е какво не се случва, когато подминеш този, който застане на пътя ти, запленен или уплашен от силата на любовта.
В първата част на спектакъла, която представя откъс от пиесата "69" на Игор Бауерзима, отговорът на въпроса опира до страховитото усещане за "глад" за другия, при това в най-буквалния смисъл на думата. Сюжетът се основава на скандалния случай с така наречения "Ротенбургски канибал" в Германия, който чрез обява в световната мрежа намира любовника си, който се съгласява да бъде убит и изяден от него. Във втората част, основана на мрачната драма на Патрик Марбър "Отблизо", се изследва любовта във века на стриптийза, порното и крайния материализъм. Мъжът създава образ на жената, в който тя влиза. Опасно е обаче да се вживееш в него дотолкова, че да го превърнеш в идентичност. В този свят на странно преобърнати ценности и перспективи ролите стават реалност, а любовта - желана, но непостижима фикция. Третата, финална част на спектакъла, по откъс от "В самотата на памуковите полета" на Бернар Мари Колтес, бележи основното вдъхновение в този амбициозен и оригинален театрален проект и е своеобразна кулминация на проблематизирането на сблъсъка между нуждата и страха от другия. Действието се развива "от другата страна на времето" - в тъмните часове на нощта, където се срещат Дилър и Клиент и се оплитат в опасна игра на купуване и предлагане, в която властват призраците на страха, желанието, сексуалността, потиснатата вина и агресията. Явно през ХХI век желанието и търсенето на любовта продължават, но кои са търсачите - хора, същества или биороботи?
Концепцията и режисурата на спектакъла са на Веселин Димов, актьорите Иво Желев и Силвия Станоева пресъздават и трите варианта на любовния живот на съвременните роботи в мултимедийната среда, създадена от Евгения Сърбева и в костюмите на Антоанета Костова.
Иво Желев и Силвия Станоева в спектакъла "Любовният живот на съвременните роботи"
Снимки Илиян Ружин