Тайните на живото предаване
Режисьорът Боил Банов наднича в кухнята на една телевизия чрез "Досието на една Ж" от Петър Маринков
/ брой: 39
Преди години в една ранна пролетна утрин, пътувайки по северната дъга на Околовръстния път, забелязах в далечината огромно тъмно петно, което покриваше асфалта. Като наближих, видях, че то всъщност прелива в жълто, зелено и кафяво и се движи. Трябваше съвсем да приближа, за да открия, че това са хиляди жаби - големи и малки, които прекосяваха платното. Поколебах се дали да спра или да продължа, но един ТИР профуча край мен и отвори широка диря в жабешкото преселение. Ускорих с оправданието, че колкото по-бързо и по-близо го следвам, толкова по-малко жертви ще оставя след себе си. Можех обаче да спра, да изчакам, да дам шанс, макар и само на няколко жабчета, да оживеят. Ако имах и най-малката надежда, че след мен щяха да спрат и други, щях да го направя. Нямах, но и не опитах. След време написах пиесата "Досието на една Ж", която, за да облекча малко от малко гузната си съвест, посвещавам на всички загинали по пътищата на родината жаби. Така драматургът Петър Маринков обяснява подтика да напише пиесата си "Досието на една Ж".
Раждането на ексклузивна новина - Сава Драгунчев, Герасим Георгиев-Геро и Стефан Щерев-Чечо
Абсурдната среда на телевизията, погледната откъм невидимата й страна. Страсти, гафове, любов, амбиции, мръсни номера - това е само част от всекидневието на телевизионерите. Пиесата показва нещата от кухнята на телевизията, как "отвътре" се случват такъв тип предавания. Манипулирането на зрителите и начините, по които то се прави, е темата, заради която се влюбих в "Досието на една Ж", добавя от своя страна режисьорът на спектакъла, който се играе на сцената на "Сълза и смях", Боил Банов. Зад загадъчното "Ж" в заглавието на пиесата всъщност се крие само една жаба, но не една от онези, пресичащи пътя, а проста малка зелена жаба, доскоро населявала банята на местна кабеларка. "Телевизията", ако въобще е възможно да се нарече така помещението в порутения частен дом, собственост на разведена двойка, едва крета и отчаяно се нуждае от ексклузивна новина. Каналът има един-единствен водещ, един звукооператор и един оператор - щуро семейство от бивши съпрузи (в ролите Герасим Георгиев-Геро и Албена Михова) и също бившият свекър (в ролята Кирил Кавадарков). Докато водещият Герасим Георгиев-Геро води предаването по бельо и пантофи, звукооператорката на Албена Михова се подкрепя с водка в кухнята, изпълняваща функцията на апаратна. При това положение рекламодателите, както и рядко включващите се в шоуто събеседници, се отказват от участие в "гръмотевичното" шоу, носещо гръмкото заглавие "Погнуса и гняв", което от своя страна предизвиква спорадични, но бурни скандали в телевизионното семейство. Съдбата обаче е по странен начин благосклонна към тях, като довежда в студиото един потенциален самоубиец (Стефан Щерев-Чечо), а след него и убиец (Сава Драгунчев). И така като че ли на хоризонта се очертава жадуваната ексклузивна новина.
Хуморът в това представление е и специфичен, и горчив. Също като действителността, която озъбено наднича зад гърбовете на героите.