Сред боклука
/ брой: 158
Деси ВЕЛЕВА
Тръгне ли началник да се мотае сред работниците, за да им дава наставления или, не дай боже, да им помага, значи най-вероятно е гузен. Или е проявил некомпетентност наскоро. Това демонстрира и кърджалийският кмет Хасан Азис, който бе засечен да си говори със служители на чистотата на града, докато улиците тънат от дни в боклук. Може би им обяснява как да вдигат кофите по-скоростно, за да печелят време и да изчистят града за два дни, както е заръчал на шефовете им. Или ги мотивира да работят по-съвестно, за да очисти името си от миризливата криза. Или просто се прави на съпричастен към грижите им.
Пиар акциите обаче няма да пресекат смрадта. Нито да спрат протестите на местните хора, които плащат чинно такса смет и очакват адекватен резултат на коректността си към общинската хазна. Те дават по 5 милиона лева на година на фирмата по чистотата и разчитат на качествена услуга с договорените условия за петгодишния период. Също като гражданите на Варна, които се пекат на подобен огън в жегите по морето от няколко седмици.
Общото в двете ситуации са главните герои в историите - неангажирани кметове и интересчии-печалбари в лицето на фирмите по чистотата. А те не са случайни - във варненския случай спечелилата търга за сметоизвозване компания е свързана с името на братя Домусчиеви, а в кърджалийския казус е замесен Румен Гайтански-Вълка.
Затова не е случайно, че доминиращите от години в апетитния пазар на чистотата основни играчи са намесени и в двата скандала. Те ще си вземат договорените суми и ще платят по някоя скромна глоба, като гледат собствения си интерес. Въпросът е къде е контролиращата функция на кметското ръководство. Да не би да е в загубеното време сред обикновените работници, между кофите, сред боклука?
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.