16 Ноември 2024събота06:30 ч.

Социалните мрежи водят до депресия

Намаляването на използването на фейсбук, инстаграм и снапчат до максимум 30 минути дневно може да доведе до значителни подобрения в личното благополучие, смятат изследователи

/ брой: 227

автор:Дума

visibility 2626

Експериментално изследване от Университета на Пенсилвания демонстрира за първи път причинно-следствената връзка между употребата на социалните медии и чувствата на депресия и самота. Проучването доказва, че намаляването на използването на фейсбук, инстаграм и снапчат може да доведе до значителни подобрения в личното благополучие.

Изследването проследява нагласите на 143 участници, наблюдавани в продължение на четири седмици. През първите дни анкетираните били насърчени да използват социалните медии както обикновено. В следващите три седмици субектите били разделени на две групи: контролна, в която участниците продължили да употребяват трите платформи по старому, и експериментална, насочена към ограничаване на използването им до не повече от 10 мин. дневно.

Всички качвали скрийншотове вечер, за да може да се проследи истинската употреба на приложенията. В края на седмицата участниците попълвали и тестове за усещанията си за благополучие. Макар че резултатите ясно показват общите подобрения в самооценките при намалилите употребата на социалните медии, проучването има няколко ограничения, които трябва да се имат предвид. Едното е, че са обособени само три платформи - тоест хората все пак са можели да отделят повече време за престой в туитър, месинджър и други видове социални медии. Второто е, че проучването разчита на самосъзнанието на всички субекти, предвид обещанието им да не използват "забранените" мрежи на други устройства като например персоналните си компютри.

Най-интересният извод е, че участниците в експерименталната група съобщават за намалено усещане за самота след ограничаването на употребата на социални медии в сравнение с контролната. Общото заключение от изследването предполага, че намаляване на използването на социалните мрежи до максимум 30 мин. на ден може да бъде от полза.

Проучването обаче не е определило със сигурност оптималното време за влизането в трите платформи. Изследователите отбелязват, че "не би било неразумно да се приеме, че нулевата употреба може да доведе до отрицателни ефекти върху благосъстоянието на хората, особено у младите".

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ