Празникът на поезията
Или безпределните предели в българското поетическо слово
/ брой: 225
За Празника на българската поезия можем да говорим като за Рождество или Възкресение.
Защото Празникът на българската поезия води своето начало от дълбока древност. То е традиция на традициите. И то си има рождества и възкресения, както всичко друго.
Поетическото слово на България обаче има свой отличителен знак в сравнение с изящната словесност на другите народи по света. Имам убеждението, че всичко стойностно, което сме спастрили като памет за себе си, и то е нашата лична карта пред света и пред Бога, е заслуга на поезията. И азбуката ни е тя. Защото поезията е изразител на човешкия дух, на самата същност на човека, на неговата природа в природата. Интересува я как е станало Сътворението. И ако Бог е любов, то поезията е негов глас, негов изразител. Тя е той. И той е тя.
Правя тези характеристики, защото и Празникът на поезията се е разположил като Великден, като Българския Великден - не в един, а в няколко дни.
Колко хубаво щеше да бъде, ако се сбъднеха надеждите на поетите - всички дни в годината да са празници на поетическото слово. Ето затова надеждата е безсмъртна. И поезията е надежда, упование.
Затова е и българското поетическо слово.
Затова ни събира то. Като днес.
Събрала ни е последната засега антология "Родни предели", съставена от поета Петър Динчев и посветена на 140-годишнината на най-старото литературно-обществено списание "Читалище".
През тези 140 години енергията в неговите страници е от българските поети - от най-видните ни възрожденци та до днес. И после. Аз познавам много добре биографията на това списание и смея да твърдя, че то е биография на българското поетическо слово. Чрез неговите страници то е стигало и продължава да отива до тези, които имат нужда от неговата магия.
Тридесет и шест рицари на изящната словесност с по пет творби са включени в тази антология - един брилянтен том за двойния празник.
Ще спомена името на доайенката в тази антология Надя Неделина. Тя е била на младини редакторка в списание "Читалище", давала е път на младите таланти. Тя е тук. И искам да я поздравя и с двойния празник, и с това, че е един много висок дух и биологичен феномен. Ще й дам правото да поведе хорото на празника.
------------
На 4 октомври от 18 ч. Националният литературен салон "Старинният файтон" организира голямо литературно четене на ул. "Позитано" 20 с участието на поети, включени в антологията "Родни предели".