15 Ноември 2024петък05:27 ч.

По следите на моето време

Заглавията на текстовете в новата книга на Иван Вандов говорят за съдбовната му свързаност с нашата поезия

/ брой: 64

автор:Велин Георгиев

visibility 1809

Иван Вандов е съвестен книжовник, вгледан в гънките на нашата художествена литература като лично джипи. Нейното здраве и дълголетие са били грижа на родения на 21 януари 1920 г. в с. Търлис (сега с. Ватитопос), Драмско. Завършил е славянска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Не за първи път гостува на салона "Старинният файтон". Последната му засега книга "Поезия и съвременност" - странно как - излиза доста късно след написването й. Авторът е обяснил някои от причините. Самите заглавия на текстовете на Иван Вандов говорят за неговата съдбовна свързаност с нашата литература и по-конкретно с поезията. Лирика и съвременност... Поетическо многогласие. Поглед върху творчеството на някои млади поети. Лироепическият жанр в двадесетилетието (1944-1964). След тези по-просторни критически платна Вандов е включил и своите отзиви за "Знамената не тежат" на Николай Христозов, за "Лирика" на Христо Черняев, за "Планината на силните" и "Остани, любов" на Надя Кехлибарева, "Обич за обич" на Евтим Евтимов, "Моя древна земя" на Матей Шопкин и особено внимание е отделил на Драгомир Шопов и Карол Николов.
Иван Вандов ме потопи изцяло в моето отминало време и ме застави да потърся и себе си като свой паралелен свят с назованите поети, които са мое поколение в известен смисъл и сме се трудили на една обща нива по едно и също време - втората половина на миналото столетие. Книгите, за които говори, са мои спътници, аз съм се радвал на успехите на моите събратя, макар и отстрани, макар да бях запратен за дълго в зоната на здрача заради скандала около стихотворението ми "Чужда кръв" през 1963 г.
Иван Вандов е един от тихите и съвестни труженици на литературната ни нива. Познавам го от годините, когато ми беше най-трудно. Той завеждаше културния отдел в "Работническо дело" и се отнасяше човешки с мен, въпреки официалното ми статукво. Такова мъжко поведение към мен показа тогава и директорът на Военното издателство полковник Георги Георгиев. Тук ще кажа една реплика-констатация на поета Благой Димитров, че "съм видял и добро от комунистите". Аз - също.
Ето и сега се вглеждам в словото на Иван-Вандовата книга, която ме върна в моето време и ме накара да се погледна отстрани, да видя събратята си, да погледна какво е останало след нас, добро ли е...

Книгата на Иван Вандов "Поезия и съвременност" ще бъде представена днес, 18 март, от 17 ч. в НЛС "Старинният файтон".

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ