15 Ноември 2024петък22:22 ч.

Зрелищата останаха

/ брой: 209

автор:Мая Йовановска

visibility 698

Мая ЙОВАНОВСКА


След КОВИД-пандемията за българските чорбаджии актуален проблем отново стана липсата на работна ръка. "Хроничният глад за кадри продължава да е голям бич в момента, много работодатели са притеснени, че няма да могат да запълнят свободните работни места", оплакват се от Българската конфедерация по заетостта. Заради това близо половината от компаниите у нас са готови за внос на кадри.

Неотдавна туристическият сектор настоя да се улеснят процедурите за наемането на чужденци от страни извън ЕС. От бранша се насочили към внос на работна ръка от Африка. Т.нар. български бизнес от години се оплаква от работниците си и търси такива от чужбина. Най-важното е кадрите да са съгласни на мизерно заплащане.

Само преди ден синдикатите оповестиха разчет, че за съществуването на един работещ са необходими 1320 лв. месечно. Става въпрос за посрещането на екзистенциални нужди, за някаквъв минимум, който покрай галопиращата инфлация постоянно расте (само за три седмици храните поскъпнаха на едро с 10%). За да получи човек чисти 1320 лв., заплатата му трябва да е около 1750 лв. По данни на НСИ средната брутна месечна работна заплата за септември е 1543 лв. Значи и средното за страната възнаграждение не стига.

Голяма част от заплатите са близки до минималната, която в момента е 710 лв. От тях около 150 лв. отиват за удръжки. В много малко сектори от икономиката възнагражденията са над средното. 

България е най-бедната държава в ЕС, с най-евтината работна ръка, но и с най-ниските разходи за труд на работодателите. Рядко обаче работодателите ни имат реална социална политика спрямо работниците.

Родните чорбаджии никак не обичат определянето от държавата на минимална работна заплата. Идеята на БСП минималната заплата да стане 850 лв. догодина се посреща ако не на нож, то с бучащо неодобрение от работодателските организации, които имат сериозни политически лобита в парламента. Въпреки че сега това е гореща тема, както в ЕС, така и у нас предвид кризата и невъзможността на хората да оцеляват с минималното. А неяснотата ще има ли готов бюджет за догодина подклажда несигурност не само у хората, но и у пазара. Цените летят нагоре вече с дни. Това е и една от причините част от хората да са принудени да работят в сивия сектор, без осигуровки и без защита. Защото парите за нищо не стигат, дори и за най-необходимото.

Рядко работодателите проумяват, че на човек са му нужни и средства за ипотеки и наеми, освен за храна и дрехи. Такава компонента в българските заплати липсва. А е необходима, ако човек иска да създаде семейство, да отглежда деца. Именно това ниско заплащане на труда у нас е невъзможно да осигури най-обикновен и нормален живот. Генерира неравенства, цели армии от работещи бедни и принуждава цели фамилии да поемат първо към София и другите големи градове, а после и към Терминал 2. 

България има нужда от разумно и прагматично управление, от работодатели, които да провидят, че няма как везната да е натегната само в едната посока. Само на хляб и политически зрелища няма как да се издържи. защото зрелищата по площадите са сигурни, ако не се възстанови социалната справедливост.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ