15 Ноември 2024петък17:20 ч.

Зловеща прогноза

Дали Съединените щати след по-малко от 9 десетилетия ще се изправят пред прага на нова Голяма депресия? Натам сочат, ни повече, ни по-малко, прогнозите на американски медии и анализатори

/ брой: 197

автор:Петър Герасимов

visibility 9723

Малко история

Драматичните събития от далечната 1929-а са вече почти забравени: имам предвид започването на Голямата (или Великата) депресия в САЩ, ознаменувано със скачащи от горните етажи на нюйоркските небостъргачи фалирали банкери и бизнесмени, с километрични опашки на безработни пред бюрата по труда и с отчаяните до крайност физиономии на хората, чакащи паница безплатна чорба от казаните на Армията на спасението. Както и при сегашната банкова (финансова) икономическа криза от 2008-а, гръмнала на "Уолстрийт" и предизвикала сътресения по всички паралели и меридиани, така и Великата депресия от 1929-а за броени дни се превръща в световна криза. Криза, от която САЩ излизат едва през 1940 г., в навечерието на Втората световна война.
Не повдигайте учудено вежди: именно кървавата драма на Втората световна спасява Америка от тежката стопанска криза. И сами си отговорете защо и до наши дни САЩ грижливо подпалват, един след друг, големи барутни пожари...
Но да оставим настрани размислите за войната и нейното "освежаващо" влияние върху икономиката на една или друга страна. Въпросът, който обсъждаме сега, е дали САЩ - през недалечната 2016 г. отново ще се изправят пред подобна Велика депресия? Дали официален Вашингтон няма да обяви национален дефолт (неплатежоспособност) след някакви си 72 месеца?
На пръв поглед това звучи неправдоподобно, несериозно и тенденциозно. Но все пак

да дадем път на цифрите и фактите

Преди всичко, една съществена подробност: всички цитирани данни са взети не от някакви жълти вестничета, а от такива световноизвестни медии като "Ню Йорк таймс", "Вашингтон пост", телевизия Си Ен Ен и други. И така - след официално обявения през юли т.г. банкрут на Детройт, известен още като "Автомобилната столица на САЩ" (обща сума на задлъжнялост - 18 милиарда долара), на първи август 2013-а дефолт обявиха още 12 големи града, неспособни да се справят повече със своите социални функции и натрупани парични задължения. За какви разходи става въпрос? Преди всичко за медицинско обслужване, плащане на пенсии, поддържане на службите на реда (полиция, пожарна), обществен транспорт и други. Така например на властите в Детройт не стигат 3,5 милиарда долара за плащане на пенсии и 5,7 милиарда - за медицинско обслужване.
Тук възниква един резонен въпрос: а къде е държавната, федералната власт на САЩ в цялата тази драма? Оказва се, че според любимата максима на неолибералите "Всеки да се спасява сам!", официален Вашингтон е прехвърлил финансовата отговорност на отделните щати, а те - на свой ред - на отделните градове. Оттам до забравеното положение на Дивия запад, когато всеки сам - с пушка в ръка - се е борил за съществуванието си, за своя малък дървен дом и хилава нивичка, крачката е само една...
Пресилено е, ще каже някой. Отново оставяме цифрите да говорят: според в. "Ню Йорк таймс" в състояние на неплатежоспособност или близко до нея в момента се намират почти 350 средни и малки американски градове и 113 общински окръга (така се наричат големите градски конгломерати от типа на Ню Йорк).
В национален план картината не е по-оптимистична. Според данни на официалната американска статистика, дефицитът в пенсионния фонд на страната е 2,7 трилиона долара (2 хиляди и 700 милиарда!), което представлява 17% от брутния вътрешен продукт (БВП). Положението в някои щати е направо драматично: "дупката" в пенсионния бюджет на Илинойс е 241% от общите данъчни постъпления в щата; в Кентъки тя е 190%, а в Кънектикът - 141 процента.
Според американския печат след фалита на Детройт в същия щат - Мичиган, за банкрутирали могат да се смятат и още 250 неголеми населени места.
Доскоро най-големият банкрутирал град беше Стоктън (обявил дефолт още през юни миналата година). Заради липса на финанси градската управа е намалила разходите си с над 90 милиона долара, като между другото е "срязала" наполовина щата на полицията. Улиците на Стоктън, отбелязва "Вашингтон пост", са "пълни със скитащи, чернокожи наркодилъри и пияни млади, безработни хора". В този 300-хиляден град само за миналата година са извършени 56 убийства и безброй други престъпления. За сравнение в 10-милионния Ню Йорк за 2012 година има 414 убийства.
След Стоктън вторият банкрутирал град е Сан Бернандино, а третият - Мамот лейкс. Прави впечатление, че и трите града са разположени в най-богатия щат на САЩ - Калифорния. Финансовата примка се стяга и около врата и на легендарния Лос Анджелис, където кметството е изправено пред невъзможност да захранва пенсионния фонд на своите жители. Според данни на медии в САЩ очаква се Ел Ей да изпадне в дефолт още следващата 2014 година. А щом толкова тревожно е положението в слънчева, ласкава към живота на хората, Калифорния, какво остава за другите щати, където трябват много повече пари за отопление, дрехи, транспорт и така нататък?
Неотдавна, на 16 май т.г., правителството на САЩ достигна определения "таван на дълга" - 14,3 трилиона долара, отбелязва британският в. "Телеграф". Това означава, че след края на ваканционния август Конгресът и Сенатът на САЩ ще очакват някакви нови мерки от кабинета на Обама (или, не дай Боже, искания за повдигане на определения "дългов таван"). Това вече е правено неведнъж - и от президента Обама, и от неговите предшественици, но печатането на нови и нови банкноти и отлагането на драматичния взрив във времето не може да продължава вечно.
Според солидни коментатори на Си Ен Ен съществува опасност официален Вашингтон да обяви дефолт през 2016 г., а това на практика е утре!
И какво? Ще дойде краят на света ли? Малко вероятно.
САЩ все още имат огромен потенциал и - с цената на много лишения и трудности - вероятно ще се справят и с поредната криза. Лошото е, че тя, като чудовищната вълна цунами, ще се пръсне с огромна скорост по целия свят и големия удар от поредната Велика депресия отново ще понесат средните и по-малките държави. Тежко им...



Съществува опасност официален Вашингтон да обяви дефолт през 2016 г., твърдят сериозни американски анализатори


Президентът Обама добре разбира, че печатането на нови и нови банкноти и отлагането на драматичния взрив във времето не може да продължава вечно


След фалита на Детройт в същия щат - Мичиган, за банкрутирали могат да се смятат и още 250 неголеми населени места


В състояние на неплатежоспособност или близко до нея в момента се намират почти 350 средни и малки американски градове и 113 общински окръга

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ