14 Ноември 2024четвъртък20:57 ч.

"Живот в мрежата" и над 1000 двойки и на двете задължителни матури

/ брой: 127

автор:Дума

visibility 1163

У нас в момента основното мерило за наученото в училище остава държавният зрелостен изпит (ДЗИ) в 12 клас. След като се утвърди с годините след първоначалното му отхвърляне като задължителен, сега той се използва за прием в почти всички специалности на българските университети. Затова средна оценка от 3,93 по български език и литература от тази година не дава добра атестация ниво на нивото на училището, нито за бъдещите студенти, които все по-често лесно намират място във висшите училища. От МОН отчетоха, че резултатът е съизмерим, но малко по-нисък - с около 2,5 т., от този през предходната година, и с това като че ли отговорността им приключи.

Какво все пак показва конкретните данни през тази година в числа. Повечето зрелостници са избрали да пишат есе, което говори, че са търсили по-лесен вариант и не са имали добра подготовка и самочувствие да пишат за произведение, изискващо предварителна подготовка. Темата на есето бе "Живот в мрежата" и е близка до буквално всеки подрастващ. Затова и цели 71 на сто от всички зрелостници са писали по нея. Едва 20 на сто са писали интерпретативно съчинение по темата "Пътят на посвещаването в любовта" върху "Посвещение" на поетесата Петя Дубарова. Интересно е, че цели 862 души просто са преписали стихотворението, очевидно очаквайки да хванат някоя точка по милост. Над 4000 от общо 45 864 ученици изобщо не са се опитали да създадат текст.

По традиция задачите, изискващи разбиране, осмисляне, интерпретиране, прилагане на наученото си остават предизвикателство за най-много зрелостници. От МОН отчитат със задоволство, че завършващите се справят най-добре с членуването на съществително име... Явно всички са овладели пълния член, който се тренира още от началното училище и така по българскиа няма нито един ученик с 0 точки. С две пълни шестици са 30 зрелостници, а с две отлични оценки - 1086. Две слаби оценки имат 1050 младежи. Максимален брой точки - 100, на някои от изпитите, са постигнали 50 зрелостници.

Втората задължителна матура беше по предмет по избор, като и тази година най-много деца избраха английски език. 

Като цяло се запази подредбата на регионите с най-добри резултати. Първите пет са София, Смолян, Пловдив, Варна и Благоевград. Последни по резултати са областите Шумен, Разград, Плевен, Пазарджик и София-област. Забелязва се, че Хасково, Добрич, Кърджали и Силистра са единствените региони, които имат по-високи резултати сега в сравнение с предходната година на първата задължителна матура. 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ