16 Ноември 2024събота06:26 ч.

Въртеливо движение

/ брой: 211

автор:Наталия Гергова

visibility 1717

Странно въртеливо движение, което доста  трудно може да се опише с механичните закони на Нютон, демонстрираха за пореден път вчера народните избраници от мнозинството. Извадиха "Български пощи" от забранителния за приватизация списък с уговорката, че на второ четене пак ще я вкарат в него!
Очевидно лобитата "за" и "против" продажбата на пощите водят изтощителни състезания по канадска борба. Въпросът е кой ще надделее, докато дойде второто четене и кога ще се случи то - преди или след изборите.
Но, както се казва, нищо не е случайно.
Някъде през януари финансираният от Америка Институт по пазарна икономика (ИПИ) прави обобщение за "Български пощи", като обявява, че се позовава на данни от доклад за пощенския сектор, изготвен по поръчка на Европейската комисия. На база на тези данни, институтът заключава, че двете основни универсални услуги в България (20 г писмо и 1 кг колет) са най-недостъпните и скъпи в цяла Европа, че България е страната в Европа с най-много пощенски клонове на човек от населението, че дружеството работи на загуба и се дотира от държавата. Изводът на АПИ е, че нещо трябва да се направи, "но за съжаление това едва ли ще стане, защото: - С промени в закона за пощенските услуги от декември 2010-а беше даден без конкурс лиценз за универсална пощенска услуга на "Български пощи" ЕАД за период от 15 години, и - От 2005 г. "Български пощи" ЕАД е в забранителния списък за приватизация." Един вид данните са от Европа, даваме ви знак - вадете от списъка и приватизирайте!
Обаче, като се разгледа внимателно докладът от Европа, нещата изглеждат съвсем различно. Да вземем примерно "недостъпната пощенска услуга". Според европейските данни, за да си позволи средният европеец да пусне 20-грамово писмо, трябва да работи 1,7 минути, а българинът - над 8 минути. Сиреч не пощенската услуга е скъпа, а на българина малко му плащат. По тази логика, ако сравняваме със средния европеец, и сиренето, и саламът са най-недостъпни за българина.
Колкото до многото пощенски клонове - да, броят им е над средния за Европа. Но в една Испания например, където клоновете са наполовината на нашите, работещите в пощите са значително повече, отколкото у нас. Въобще средно в ЕС в пощите работят 0,75% от всички заети, а в България - 0,5%.
Но, както казва един експерт от Индъстри уоч, "приватизацията е продажба на активи, а не на бизнес. Също така тя не е прехвърляне на отговорност за социални и други функции по обслужването на обществото и клиентите. Когато политиците схванат това, приватизацията ще тече много по-гладко и ще носи много повече приходи в бюджета, дори за по-сложни казуси като "Български пощи" ЕАД." Или накратко - продайте апетитните и скъпи имоти на пощите, дето са на площада на всеки град и село, и зарежете пощенския бизнес.
А бившите клиенти на тоя "бизнес" ще си пращат 20-грамови писма чрез кръстоски между пощенски гълъб и папагал - ако не може да намери пътя, поне ще може да попита.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ