15 Ноември 2024петък14:17 ч.

Утилизация по анювски

МО ще похарчи за нея 114 млн. лв., без да реши проблема с опасните отпадъци

/ брой: 255

автор:Васил Попов

visibility 2703

От две години насам утилизацията (унищожаването) на излишните боеприпаси се оказа последната грижа на министъра на отбраната Аню Ангелов, както и на цялата държава. Такова е мнението и на експертите от авторитетния военен сайт otbrana.com. И за да не се повтори в още по-големи размери случаят с взривовете в Челопечене, ДУМА пита военния министър и премиера Борисов:
- Как министърът е изчислил сумата от 114 млн. лв. за унищожаването на тоновете боеприпаси, която възнамерява да похарчи за 2 години?
- Кой и защо подсети завод "Дунарит" да направи такава голяма инвестиция и да построи площадка за утилизация? Защо не бе даден договорът на "Берета" м.г., а се изчака "Дунарит" да се подготви? Как заводът е могъл да е сигурен, че ще спечели част от търга за утилизация, за да направи тази инвестиция от 4 млн. лева? Обикновено става обратно - първо се печели търгът и после се инвестира.
- Кой ще поеме разходите и отговорността за превозването на боеприпасите от складовете до заводите, където ще се утилизират?
- Какво ще стане с получения при утилизацията скрап? Къде ще отидат парите от продажбата му?
- Защо ще се плащат 114 млн. на фирми, били те и български, а не се построи собствен - на МО - център за утилизация по най-съвременни технологии?
- Откъде се намериха 114 мил. лв. при намален бюджет от 2,3% на 1,5% от БВП, при положение, че поне четирима предишни военни министри и един парламент не успяха да намерят 50 млн. лв. при наличен военен бюджет от над 1,3 млрд. лв.?
- Кога ще бъде обявен конкурс за харченето на тези 114 млн. лв.?
- Защо военният министър обяви предварително каква сума ще даде МО? Защо не остави фирмите в неведение и да изчака техните най-евтини оферти? Сега коя фирма ще даде цена под 114 милиона? Никоя. Това е направо престъпление!
- Ако бъде сключен рамков договор, плащането за утилизацията ще бъде безкрайно, както е безкрайно плащането за джиповете и камионите мерцедес. Какво пречи да си е нормален договор със закован срок и цена?
- Как успя Аню Ангелов да изчисли, че утилизацията ще струва точно 114 млн. лв.? Нали всяка година излизат нови и нови количества, а и се продават за износ други?
- Защо числото 114 е делимо на три? За да може да се запази съотношението 2:1? Ако търгът спечелят пак "Дунарит" и "Берета", ще се запази ли това съотношение - 76 млн. за "Берета" и 38 млн. за "Дунарит"? Изобщо как се е стигнало до определянето на числото 114?
- Коя институция в България е оторизирана и има право да направи инспекция на един български завод и да даде заключение, че той има нужните технологии да унищожава боеприпаси и че ще спазва всички екологични изисквания?
- Как ще бъде проведен честен търг, след като само "Дунарит" е построил такава специална площадка и остава без конкуренция? И защо зам.-министър на отбраната присъства на откриването й, след като това е частна инвестиция в частен завод? Какво е участието на МО в този процес?
- Дали с тези 114 млн. лв. ще се реши кардинално проблемът за унищожаването на всички излишни боеприпаси, останали от Българската народна армия, или те са предвидени да се похарчат до края на сегашния мандат на правителството?
- Ако са за кардинално решение, коя българска фирма и по каква технология ще унищожи силно отровните ракетни горива, които все още са на склад?
- Кой, как и колко излишъци е продал през последните 2 години и къде са отишли парите? 
- Защо Ангелов се е унижил да приеме като бакшиш от американския посланик помощ от няколко милиона долара, след като е имал заделени в бюджета си цели 114 млн. лв., които би трябвало вече да е похарчил още преди година?
- Какво е мнението на министър Дянков по отношение на бъдещото харчене на тези 114 млн.?  Защото очевидно финансовият министър командва и военното ведомство.
Като черен хумор се появи виц, че взривовете в Челопечене ускориха и поевтиниха утилизацията. Това, разбира се, не е вярно. Това е само един войнишки хумор. Много е лесно всичко натрупано да се събере в един кюп и да се гръмне отведнъж. Много е трудно от боеприпасите и другите опасни имущества на войската да се извлекат полезните компоненти и да се използват. Без да се загубят, без да се унищожат, без да се изхвърлят. От тях може да се направи друго, някои от тях може да се продават. Ама кой да го направи това?
Проблемът с утилизацията прилича на проблема със старите исторически ценни образци оръжия от отбранителната линия "Крали Марко" като танкове и оръдия, за които ДУМА сигнализира многократно. Сега се опитваме да разтревожим цялата българска общественост и за това, че военното министерство ще похарчи едни пари уж за премахване на опасните излишъци, а проблемът ще си остане висящ и до следващото правителство.

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ