16 Ноември 2024събота15:27 ч.

У нас женският труд е с 14% по-евтин

КНСБ настоява фирми с 5 на сто разлика в заплащането да не участват в обществени поръчки

/ брой: 235

автор:Аида Паникян

visibility 700

В България женският труд е с 14,1% по-евтин от мъжкия. Това бе обявено на дискусионен форум "Европейска директива за прозрачност при заплащане на труда", организиран от КНСБ и фондация "Фридрих Еберт". Различията по пол в заплащането на труда в целия ЕС са изчислени също на 14,1%, но в 13 държави този процент е по-нисък. В Люксембург разликата е 1,3%, в Италия - 4,7%. Тези различия феминизират прага на бедност и под него остават повече жени, коментира Виолета Иванова от КНСБ. При нулева разлика в заплащането бедността при работещите жени ще намалее наполовина, а 2,4 млн. деца в ЕС ще излязат от бедността, пресмятат експерти.

В България диапазонът на различията в заплащането по пол е съизмерим с възрастта, констатират от КНСБ. В началото на трудовата кариера до 25 г. разликата за еднакъв труд при еднаква позиция, образование и умения е 8,2%, но при 35-44-годишните ножицата се разтваря до 18,9%, при 45-54-годишните намалява до 16,4%, а при 55-64-годишните - до 6,7%. Една от причините е, че професионалното развитие на жените по-често е възпрепятствано от семейни ангажименти, което се отразява на доходите им, а по-късно и на пенсиите им. КОВИД-кризата предизвика най-голямо намаление на наети в дейности, в които преобладава женската заетост. Такива са хотелиерството и ресторантьорството - за година около 20 хиляди са освободени, като 62% от тях са жени. В преработващата промишленост намалението е с около 22 хиляди души, а близо 57% са жени.

Заетостта на мъжете доминира в две от трите най-високо платени дейности - създаване и разпространение на информационни продукти и в производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия. В първата жените вземат средно с 32,4% по-малко от мъжете, а във втората - с 9,2%. В две от трите най-ниско платени дейности преобладава женската заетост, като например в хотелиерство и ресторантьорство. 

КНСБ има конкретни предложения по проектодирективата на ЕК за прозрачно заплащане. Едното е да не бъдат допускани до участие в обществени поръчки фирми, в които разликата в заплащането на труда на жени и мъже е над 5 на сто. В българското законодателство няма достатъчно разпоредби по отношение на заплащането, коментира Чавдар Христов от КНСБ. По думите му, когато има правна база, ще можем да коригираме практиката, а всеки международен документ е в състояние да създаде ново трудово право в полза на работници и служители.

Коментар - в статията на Аида Паникян "Врата в пустошта".

 

 

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ