15 Ноември 2024петък01:48 ч.

Темата днес

"Сглобката" вкара България в газова война

Допълнителна такса за транзит на синьо гориво се превърна в ябълка на раздора на Балканите

/ брой: 201

автор:Евгени Гаврилов

visibility 3489

Изглежда, че има нови опити да се застраши сигурността на енергийните доставки на Унгария и да се предотврати унгарско-руското енергийно сътрудничество, включително транспортирането на природен газ... За държава-членка на Европейския съюз, да заплаши доставките на газ за друг член на ЕС противоречи на европейската солидарност, на правилата и това е неприемливо.
С тези думи унгарският външен министър Петер Сиярто коментира действията на българското правителство, докато участва в Москва във форума "Руска енергийна седмица".
Повод за коментара стана публикуваните в края на миналата седмица в "Държавен вестник" промени Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Без много шум и дискусии българската държава въведе извънредна енергийна такса върху преноса и транзита на руски природен газ през нейна територия. Тя е в размер на 20 лв./мВтч и при сегашните борсови цени на газа представлява около 20% оскъпяване, което е повече от значително в началото на отоплителния сезон.

Ябълката на раздора

Заради липсата на информация по темата обаче не може да се каже какво точно цели България с въвеждането на тази такса. Най-логично изглежда това да са допълнителни приходи. При запазване на сегашните обеми на транзита на руски газ през страната това би генерирало около 3 млрд. лв. постъпления в бюджета на година. А това е доста сериозна сума, която може да се използва за решаване на енергийните проблеми в страната или инвестиция в обекти като ПАВЕЦ "Чаира", например.     Новата такса пряко засяга Сърбия, Унгария, Гърция и Северна Македония защото реално ще получават по-скъп газ, защото "Газпром" ще ги начисли в крайната цена.
Реакциите, най-вече от Сърбия и Унгария, вече са налице. Затова въобще не е сигурно, че споменатите милиарди ще могат да се съберат лесно. Което пък води до втората възможна цел - да се ограничи допълнително потреблението на руски газ. Което изглежда напълно възможно. Така на първо място ще бъдат засегнати Сърбия и Унгария, които продължават да са зависими от внос на това гориво от Русия, особено властите в Будапеща, сключващи нови многогодишни договори с Москва.

Гаранции

Според Сиярто и Унгария, и Сърбия вече предприемат стъпки, за да гарантират България да не може да прилага законите за вноса към тези страни. Премиерът Виктор Орбан неотдавна нарече гостуващия на форум в Будапеща президент Румен Радев гарант за енергийните интереси на Унгария.
"Всъщност таксата, която ние въведохме, създава възможност за истинска конкуренция между течния природен газ от различни източници и газа, който идва от Русия", коментира темата премиерът Николай Денков. Експертите обаче са на коренно противоположно мнение.
"Имам подозрения, че с въвеждането на тази такса се цели да се увеличат приходите в бюджета, защото както се оказа, предстои тегленето на нов дълг и има проблем със събираемостта на  някои данъци. Тези действия на българското правителство могат да влошат отношенията със Сърбия и Унгария", коментира доц. Васил Петков ръководител кадетра "Международни икономически отношения и бизнес" в УНСС.
Според Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията подобно решение е много спорно и носи сериозни рискове. "Това е своеобразно мито, което не е съгласувано с останалите членки на ЕС. Възможно е да се стигне до арбитражно дело и то да бъде спечелено от "Газпром", защото България няма право да въвежда подобни такси." , коментира Владимиров.

Проблем

"Благодарение на стремежа на парламентарното мнозинство в българския парламент да събере приходи от 1,2 милиарда евро чрез въвеждане на нова такса и по този начин да плати за изграждането на газопровода "Балкански поток" само за една година, потребителите в Сърбия може да се сблъскат с допълнителни и значително по-високи цени на газа", пише сръбският вестник "Данас".
"Особен проблем е, че новото увеличение на цените би натоварило дейността на икономиката, която използва тази енергия в производствения си процес, което несъмнено ще доведе до повишаване на цените на нейните продукти", добавя вестникът.
Сръбското издание "Политика", написа, че президентът Александър Вучич е заявил, че ще разговаря с Радев заради увеличението на таксите за транзита на руски природен газ. По думите му "това е голям проблем за нас, цената на газа ще се вдигне драстично, с допълнителни 100 евро за всеки хиляда кубични метра газ. Това не трябва да се отнася за Сърбия."
Позициите на Сиярто и Вучич бяха разпространени и от руските агенции като ТАСС и забранената в ЕС държавна медийна група RT. В публикацията на ТАСС се припомня, че унгарското правителство се е оплакало от увеличението на тарифите за транзит на петрол от Украйна и Хърватия, които оправдавали тези стъпки с "по-високи рискове, свързани с въоръжения конфликт".
Сърбия внася - и пренася до Унгария - руски природен газ от България по газопровода "Турски поток", изграден бързо в самото навечерие на руското нападение срещу Украйна. През 2022 г. е Унгария получила по това трасе 4,8 млрд. куб. м. газ, което е близо половината обем, внасян в страната.
След взривяването на газопроводите "Северен поток" в Балтийско море доставките минават през Украйна и България, но Киев отдавна заяви, че няма да поднови договора за пренос към Централна Европа, изтичащ в края на 2024 г.По оценки на "Блумбърг" около половината от природния газ, все още влизащ по тръби в ЕС, преминава по "Турски поток" и България. Сиярто каза още във видеообръщение на страницата си във "Фейсбук":    "Българският парламент прие закон с неясна предистория и все още доста трудно за разбиране съдържание, според който цената за транзита на природен газ от Русия през България трябва да бъде рязко увеличена" По думите му унгарското правителство се е свързало с партньорите си от България и Сърбия по този въпрос, за да се предотврати ситуация, при която получаването на руски петрол да стане невъзможно.

Прекратяване

От своя страна, ако "Бугартнасгаз" не получава повишената такса, тя може да прекрати преноса, допълни той. България изнася за Сърбия, Гърция, Северна Македония, Унагрия и Австрия природен газ за над 2 млрд. лв на година. Все още не са ясни приходите от руски природен газ през държавния газов хъб "Балкан".
Междувременно на срещи с български политици посланикът на Сърбия в София Желко Йович е подчертал безпокойството си, че допълнителната финансова тежест върху цената на газа ще повлияе върху социално-икономическата среда от гледна точка на общата енергийна несигурност в Сърбия и региона, твърди Euroactiv.bg. "За въведения допълнителен финансов товар върху цената на природния газ, идващ от Русия, не са проведени разговори със сръбската страна", твърди Желко Йович.
Преди въвеждането на новата такса , България обаче не е водила съответните разговори, с които да уведоми и останалите държави по пътя на газовия транзит през България. В неведение по въпроса остават, освен Сърбия, но и Гърция, С Македония, Унгария и Австрия.  
Управляващите на практика въведоха акциз върху количествата транзитиран руски газ през България. Сумата е 20 лв. на мегават час и интересното е, че този газ отива само за Сърбия и Унгария. Там има крайни клиенти на "Газпром", които ще получат неочаквано повишение на цената. Не е ясна докрай законността на този допълнителен акциз и това е проблем, който в крайна сметка може да повлече след себе си и съдебни дела, коментираха енергийни експерти.
Според тях политическата логика в действията на правителството на сглобката е да бъде наказана Русия и да се спре употребата на руския газ.  Понеже не могат да разрушат "Турски поток" по дъното на Черно море,  както стана със "Северен поток", затова явно са избрали друг начин да направят така, че да се потребява по-малко руски газ.

Договори

Това може да доведе обаче до проблеми на международно равнище, защото правителствата на Унгария и Сърбия имат валидни договори с "Газпром" на определени ценови равнища и си купуват газ по този тръбопровод. България в момента се намесва незаконно в двустранни отношения на други държави.  
Другият проблем, е, че в решението на парламента е записано, че това е "акциз за руския газ, който преминава през България". Как ще се дефинира "руския газ"? Депутатите са го дефинирали като всичкия газ, който постъпва на помпена станция "Странджа 2" - връзката между "Турски поток" и българската национална мрежа. Ако на тази точка се появи друг газ, а не руски? Как точно ще се разграничи кой газ е руски и кой не е руски, чудят се експертите. Според тях на тази точка може да се появи и азербайджански газ.
С промените в закона отделно ще има наложен акциз и на рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас", която работи с руски природен газ и ползва годишно около 400 млн. куб. м., което означава 4 млн. мегаватчаса. Това означава, че рафинерията ще плати около 80 млн. лв. допълнително.
С промените в закона в сила влезе забраната на внос на суров руски петрол от 1 октомври 2024 г. и изискването на постепенната му замяна дотогава, както и назначаването на особен държавен управител в "Лукойл Нефтохим", ако е застрашена сигурността на доставките.  През април 2022 година Русия едностранно спря транзита на руски газ за България в нарушение на договорите за доставка. България обаче не спря транзита на руски газ към съседните страни, въпреки нарушението на договорите от руската страна.
Преди налагането на новите такси приходите от  транзита по "Балкански поток" за България бяха в размер на 100-110 млн. долара годишно.Цената за изграждането на "Балкански поток" достигна около 3 млрд. лева, а капацитетът му е 17 млрд. куб. метра годишно, който е изцяло за съседните на България държави.

Ефект

 Косвен ефект от тази политика на българското правителство обаче ще има в цяла Източна Европа, тъй като пренасочването на търговците към алтернативи на руския газ може да разбърка пазара, а оттам и цените.Има и твърдения, че София може всъщност да използва новата такса като лост за пускането й в Шенген.
Според финансовия министър Асен Василев обаче е малко по-различна.
"Новата такса се начислява не само върху транзита, но и върху потреблението на руски природен газ в България. Той е в пълно съответствие с целите на ЕС за намаляване на зависимостта на ЕС от руски изкопаеми горива. Тъй като при повечето договори с "Газпром" ценообразуването става на мястото на доставка в дадена страна, таксата най-вероятно няма да окаже влияние върху цените на газа надолу по веригата. Тя само ще намали печалбите на "Газпром", твърди Василев.
При всички случаи може да се каже, че това е най-значимата антируска икономическа мярка, въвеждана от България, и тя може да има сериозни последствия. Въпросът е готова ли е София да ги посрещне. Много е възможно в следващите няколко дни всички държави от оста - Сърбия, Унгария и Австрия, да излязат с твърди позиции и да използват ЕС като лост за влияние срещу наложената мярка.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ