15 Ноември 2024петък03:59 ч.

Подслушващи и подслушвани

/ брой: 253

автор:Георги Готев

visibility 3957

Няколко поуки от световния скандал:
Виждаме как нормалните държави подслушват чужди политици, а не своите. У нас държавата отделя сто милиона за сересета, но дори и един процент от "оперативно интересните" лица не достигат до съдилищата.
Щом така масово се подслушва, би ми се искало България също да подслушва чужди политици, например премиера и президента на Турция, на Македония, на Русия. Ама не вярвам да може да го направи.
Подслушват великите сили. Макар че нашите политици няма нужда да ги подслушват, те сами тичат по посолствата да разнасят информация и да се правят на интересни. Доста наши политици са чужди шпиони или поне доносници.
България обезвреди своите разузнавачи, те бяха орезилени като агенти на Държавна сигурност. Сами ли го направихме, или ни подхлъзнаха чуждите служби е друг въпрос.
В същото време на важни хора у нас, за които имам сериозни подозрения, че са чужди агенти, им скриха досиетата. Някои стигнаха много високо в йерархията.
Сталин е казвал, че проверката е висша степен на доверие. Грубо е да се обвинят САЩ в сталинизъм, но е политически коректно да се каже, че подслушването и шпионажът са всъщност мерки за укрепване на доверието и сигурността.
Страните от ЕС се правят на ощипани госпожици. Има и известна доза завист, че САЩ имат техническата възможност да ги шпионират, а обратното изобщо не е сигурно.
Подслушват ли се съюзници? Разбира се, че да. Това на мен лично ми е известно, имам такива данни. Само че подслушва големият брат, малкият не иска или не може, или няма право. Защото съюзници не се подслушват.
Масовото подслушване създава психоза, от която страда журналистическата професия. Вече никой сериозен източник не смее да използва телефон или имейл за връзка с журналист.
И без американците всяко нещо, което е на електронен носител, един ден ще види бял свят. Доказаха го Уикилийкс и Асанж, АНС-лийкс и Сноудън, Офшорлийкс, изтеклата конфиденциална информация от фейсбук, която разведе сума семейства. И също българските сересета от сериала "Ало, Ваньо". Всевъзможни лични данни, за незаконни доходи, за укриване на данъци и офшорни банкови сметки, за извънбрачни връзки само чакат да се появят на бял свят. Телефонът на всеки може да бъде заразен с есемес и шпиониран. Софтуерът струва 100 долара. Всеки може да бъде шантажиран.
Ако имате тайна информация да съобщите някому, не пишете есемеси или имейли. По старомоден начин, срещнете се в някоя градинка.
Някои национални особености. Тайните на много държави станаха известни, но не и на Русия. Там знаят как да пазят тайни и изглежда избягват да използват компютри. Ако ми се иска да надникна в някой архив да науча повече за България, това е руският архив, разбира се.
Албанската мафия е много жилава, защото очевидно вечно недостигат подслушвачи с албанска филология.
И някои нетрадиционни мисли на тема подслушването:
Всички съчувстват на подслушваните. Поставете се на мястото на подслушващия. Слуша човекът, някъде в щата Алабама, какви ги говори по джиесема си например Бойко Борисов. Работата на боклукджиите сигурно е по-хигиенична от тази. Дано плащат на тези хора вредни за труд.
Американците знаят достатъчно бакии за всеки от "политическия елит", за да го държат в подчинение. Подслушанието води до послушание.
Имало списък на 35-те държавни лидери, чиито номера на джиесем висш служител от американската администация предал на Националната агенция за сигурност. Но ако обявят списъка и ако Борисов го няма, няма ли да се обиди?
Да те подслушват е престижно, значи нещо от тебе зависи или поне, че такова впечатление си създал.
Но чудя се: има ли смъсъл да подслушваш в държава, в която политиците са податливи на колективна лудост? В която оскотяли от мизерия граждани си харизват децата в съседни страни? И в която продадоха паметника на най-великия национален герой за старо желязо?
Щом американските данъкоплатци имат пари за харчене, вместо да ни подслушват, нека техният Конгрес прояви разбиране и гласува да ни назначат психиатър. Нека ни помогнат, все пак сме съюзници.

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ