По пързалката
/ брой: 230
С голямо закъснение тръгна издаването на електронни направления за PCR тест, с който най-сигурно според експертите се доказва заразен ли си с коронавирус. Разбрахме, и то не от вчера, че НЗОК плаща по 60 лева на сключилите с нея договор лаборатории за извършване на един PCR с направление. Ето тук се поражда въпросът: защо всеки, на когото се наложи изследване, и го прави за собствена сметка, трябва да брои по 100 лева, особено сега, в пика на пандемията? Цената за простолюдието на практика е с близо 70% по-висока! И то, ако тестът не е спешен. В началото той дори надхвърляше 120-130 лева. По непотвърдена информация тестът реално струвал между 17 и 30 лева, но трябва към тази сума да се прибавят и разходите на лабораториите за неговото осъществяване.
Друг пример: приемалите в началото на годината най-масовия антибиотик, който се изписва при случаи на коронавирус (ако го намериш), казват, че са го купували на доста по-ниска от сегашната цена. Струващата 10 лева тогава опаковка сега излиза над 15 лева. Защо? Нормалната пазарна логика е, когато има повече продажби, цената да намалява. Поне така твърдят икономистите.
Задаваме тези въпроси и се сещаме, че през март след репортажи за безумно струващи маски, дезинфектанти, лекарства, храни, че даже и тоалетна хартия, главният прокурор Иван Гешев публично призова гражданите, щом забележат спекулативно завишени цени, веднага да сигнализират на телефон 112. Тогава той гръмко огласи "проверки за спекула с цени на стоки от първа необходимост". Социалната министърка Деница Сачева пък коментира, че не било ясно кой държавен орган трябва да следи да няма спекула с цените, но "провинилите се ще бъдат строго наказани". Бяха направени и законови промени.
Тогава потекоха реки от новини за проверки в аптеки, дрогерии и хранителни магазини, но, видите ли, "най-неочаквано" информация за открита спекула, и то по време на пандемия и извънредно положение, не чухме.
Близо девет месеца по-късно продължава нищо да не се съобщава или коментира по темата има ли спекула с най-търсените в момента стоки. Нито дума! И май въпросът ще доведе ли до нещо обявената от Гешев борба със спекулата е реторичен. За пореден път ни прожектираха филм, пуснаха ни по пързалката. Пунта мара, както би казал Баце.