Отпуски за зелен хайвер
/ брой: 298
Социалното министерство мисли, мисли и измисли, че догодина ще имаме право да ползваме само 10 дни от невзетия отпуск за 2010 г. Ама това щяло да наложи промяна в законите. КНСБ естествено се възпротиви, защото отпуската се дава за прослужено време.
За пореден път се видя, че въпросът с неизползваните отпуски си тлееше под повърхността, съвсем не е решен и дава поводи за поредни неконституционни решения и посегателства върху извоювани социални права. В ущърб на работещите, разбира се. Като не си ползвал отпуски, значи си работил, без да почиваш. Как допускат, че може да ти отнемат отдиха?
Проблемът с натрупаните отпуски стои от началото на прехода и е продукт на стремежа на работодателите с по-малко работници и служители, включително и в държавните и общинските администрации, да се върши повече работа. Това е по-евтино и по-изгодно. За работодателя, не за работещия. Като решават тия неща, в социалното министерство явно имат предвид чиновниците в администрацията. Но "правилата" се отнасят и за частните фирми. А как ще накараш частника, който дори не плаща на работниците си с години, да спретне планче кой кога ще ползва отпуск? За работника оставането на работа е въпрос на живот и смърт и пред риска да остане без препитание каква отпуска ще "планира" през януари?
Синдикатите предлагат част от отпуските за 2010 г. да се ползват по стария режим, а от началото на август, когато влезе в сила законът - по новия. В социалното министерство обаче не харесват такъв вариант. Там спорят как да се тълкува законът, а проблемът в това време от правен се превръща в политически.
Всъщност проблемите бяха предизвестени още с приемането си промените в Кодекса на труда. В нарочно съобщение преди време КНСБ предупреди, че в сайта на МТСП се публикуват отговори на питания, свързани с промените в режима на отпуските след измененията и допълненията в кодекса, Закона за държавния служител и решението на Конституционния съд по някои текстове за отпуските. Синдикалистите алармираха, че част от отговорите са неверни, некоректно интерпретират и тълкуват закона и в крайна сметка насочват хората в грешна посока. Според въпросните отговори неизползваният до края на декември платен отпуск за 2010 г. се "губи", възможно било да се получи обезщетение, ако трудовият договор бъде прекратен до края на 2010 г. На практика се създава нов термин в трудовото законодателство - "загубен отпуск", което е недопустимо.
Всъщност чрез тези "експертни" публикации на социалното министерство се постига резултатът, целен с отменените от Конституционния съд норми - отнемане на права и заработени пари от работници и служители. Е, дочакахме ги. Правителството прати за зелен хайвер и отпуските ни, и работата ни, и парите ни, и нас самите.