16 Ноември 2024събота11:25 ч.

Особености на националните ни финанси

/ брой: 169

автор:Наталия Гергова

visibility 2443

Отваря се кутията на Пандора и спиралата на дефицита. Откупуват (!?) гражданите с популистки харчове. Това бяха коментарите на т.нар. финансисти на ГЕРБ за актуализацията на бюджета. За да може след това лидерът им Бойко Борисов да заключи, че държавата се тласка към свръхдефицит, гръцки сценарий, и нелегитимното правителство и нелегитимният парламент ще доведат до събитията от Жан-Виденовото време!
Ще припомним на г-н лидера, първо, че парламентът не е нелегитимен. Каза го и Конституционният съд. Ерго, не е нелегитимно и правителството.
Второ, ще припомним и някои факти от "най-новата финансова" история на България, които или означават, че Борисов не знае, или пък, че Борисов знае, но не му изнася, поради което смело се гмурка в класическите форми на популизма. Последван, естествено, от протежето си Росен Плевнелиев, което по стечение на обстоятелствата е президент. Вчера иже нарицаемият държавен глава също брутално натика в лицето ни интерпретацията за опасността от рестарт на Жан-Виденовото време.
Но. През 1991 г. държавният дълг на България е 180% от брутния вътрешен продукт (БВП). През прословутото Жан-Виденово време (1996 г.) дългът достига 300% от БВП. След това започва да спада - до около 70% в края на мандата на правителството на Иван Костов, до около 30% при Симеон Сакскобургготски, за да достигне 20% в края на мандата на правителството на Сергей Станишев. Тези 20% дори бяха като фетиш за Симеон Дянков, сиреч нещо, което притежава свръхестествени свойства.
А разпространените преди два дни данни на Евростат поставят България на второ място в ЕС по малък държавен дълг, който в края на първото тримесечие на годината е бил 18% при близо 86% общо за ЕС.
При положение, че кабинетът "Орешарски" категорично заяви, че с актуализацията на бюджета общият размер на държавния дълг ще се запази, да се чуди човек за какви гръцки сценарии и Жан-Виденово време говорят Борисов и сие.
Впрочем, дългът на Гърция е 160,5%. А на Германия, която Бойко Борисов обича да дава за пример - 81,2%.
И още нещо трябва да припомним. В края на февруари тази година правителството на Бойко Борисов емитира шестмесечен дълг за 800 млн. лева, за да попълни фискалния резерв след плащанията на субсидиите на зърнопроизводителите. Борисов бръкна в резерва, за да предотврати протеста на земеделците, който бе насрочен за 20 февруари. Що никой тогава не спомена за гръцки сценарий и Жан-Виденово време?
Малко преди това (на 10 януари) заместничката на Симеон Дянков Карина Караиванова заяви, че през 2013 г. Министерството на финансите (МФ) ще емитира дълг за 1,2 млрд. лева. Пак никой нищо не каза ни за Гърция, ни за Жан Виденов.
Защото особеностите на българските национални финанси се състоят в това, че те не се ръководят от финансови правила, а от щенията на самовлюбени политици и техните клакьори.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ