15 Ноември 2024петък06:24 ч.

Мая Манолова:

НС няма право да отхвърли референдума

Депутатите не могат и да променят въпроса, а само да го редактират, но без да пипат смисъла

/ брой: 229

автор:Юлия Кулинска

visibility 1931

- Г-жо Манолова, има ли законова възможност в ситуация, когато са събрани необходимите легитимни подписи за провеждането на референдум на изграждането на АЕЦ "Белене", парламентът да направи промяна в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление?
- Не, няма такава правна възможност, независимо че управляващите са в паника от предстоящия рефенедум. Те не успяха да го осуетят, въпреки че се опитаха да сторят това с всички средства. Опитаха се да компрометират подписката, пробутаха ни кризисен пиар и евтин номер с новопоявил се инвеститор. Властта дори се опита да убеди гражданите, че това не е теам, по която трябва да бъдат питани. Очакваме ГЕРБ да се опитат да променят въпроса на рефендума и по този начин да го обезсмислят. Трябва дебело да подчертая, че такова законово основание няма. Парламентът може да направи само редакция на въпроса, без да променя смисъла му.
- Как бихте коментирали записаното в чл. 13, ал. 7 на закона, че НС одобрява предложението за произвеждане на референдум с въпроса или въпросите, по които трябва да се проведе гласуването, или мотивирано отхвърля предложението?
 - Тогава, когато са събрани 500 000 подписа, парламентът е длъжен да вземе решение за провеждането на рефендум. По принци възможността НС да преценява целесъобразността му е в хипотезата, в която е събрана подписката. Възможността, която цитирате, се отнася до формулирането на въпроса на референдума, когато той е некоректен или заблуждаващ. Така че мотивирано или не предлажението не може да бъде отхвърлено. Предпреждавам мнозинството от ГЕРБ, че ако се опитат да осуетят провеждането на допитването и да пренебрегнат волята на хората, БСП е тогова да предприеме и по-радикални действия.
- Кога по закон трябва да се проведе допитването?
- Народното събрание приема решение за референдум на едно гласуване в срок до три месеца от внасянето на предложението. Преди това постоянните комисии обсъждат предложението не по-късно от един месец от разпределянето му и представят на председателя на НС становищата си. Водещата комисия представя проект за решение.  Рефендумът трябва да се проведе по закон не по-рано от един месец и не по-късно от два месеца след обнародване на решението на парламента. След това президентът трябва да насрочи дата за провеждането му. Това означава, че може реално да очакваме допитването на се проведе най-късно в ранната пролет на 2013 г.  

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ