15 Ноември 2024петък02:51 ч.

Нашата уж Независимост!

/ брой: 184

автор:Камелия Базова

visibility 2895

Камелия БАЗОВА


Денят на Независимостта е преславен ден в нашата история, ден, в който можем да се гордеем, че нашата Трета съвременна българска държава прави своите първи стъпки на световната сцена и заявява своята самостоятелност.

В нашата нова история има много периоди, за които можем да се замислим доколко сме независими и какво означава независимостта в този опасно навързан глобален неолиберален свят.

Новите учебници пишат, че социализмът е най-лошият, най-черният период от нашата история, в който сме били зависими от Съветския съюз и сме де факто сателит и съветска губерния. А след 10 ноември 1989 г. заявяваме своята свобода и демокрация. Вярно ли е това и дали подобно твърдение не е продиктувано от нова зависимост?

Струва си да отбележим, че в края на "престъпния" социализъм България бе на 27-о място в света по стандарт на живот (по индекса на ООН) и е достигнала високи върхове в своето социално-икономическо развитие. Разбира се, и тогава е имало корупция и икономически кризи и спадове, но като цяло страната ни се е развивала много напред в индустриализацията и модернизацията. 

Мнозина ще викнат в хор: "А 16-ата република!?" Нека се знае, че репликата на Живков за 16-ата република е с цел да бъде опипана почвата вън и вътре, и тя е своеобразно уверение на лоялността на България към Съветския съюз, и условие, за да бъдат получени по-изгодни за страната ни ресурси и търговски отношения. Тогавашният съветски ръководител също шеговито отвръща, че е по-добре България да си остане независима. Същият този Живков, който изрича репликата, няколко години по-късно ще предложи България да стане член на Европейската икономическа общност.

По време на социализма България не е допуснала на нейна територия съветски военни бази, а нейният лев е имал златно покритие. Днес, когато сме уж независими и не сме сателит на никого, у нас има американски военни бази, дори евроатлантици призовават да има и ядрени американски бази, за да се защитим от "лошата" Русия. 

Днес, когато сме уж независими, златото ни се добива и изнася от чужди фирми навън. Днес отстояваме своята независимост и по отношение на "лошия и неморален" руски газ и искаме той да тече към нас от други източници, не от "Газпром", нищо, че изцяло или частично той пак ще е руски и на по-високи цени.

Днес, когато сме уж независими, стандартът ни на живот е рухнал, а населението ни е намаляло с 2 милиона и половина в сравнение с "лошия" социалистически период. 

Днес, когато сме уж свободни и независими, дали сме единни и дали отстояваме общонационални позиция по важни политически теми, като РС Македония, например? Като сме самостоятелни и независими, дали сме в състояние да произведем мъдър политически елит, който да начертае дългосрочна стратегия, национална доктрина за нашето развитие и възход за 30 години напред?

Като сме уж независими, можем ли да водим балансирана външна политика в интерес на България, а не под натиск отвън? 

Знаем ли кои сме, какви са нашите ценности и накъде сме тръгнали? Дано поне се родят политици и българи, които да отговорят честно, достойно и независимо на тези въпроси! 

Честит празник на Независимостта!

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ