15 Ноември 2024петък17:22 ч.

НАЧАЛОТО НА КРАЯ или САЩ и ЕС срещу златните гноми на Швейцария

/ брой: 199

автор:Петър Герасимов

visibility 2032

Вихрещата се от няколко години финансова буря не подмина и цитаделата на банковия неутралитет - Швейцария. Две от най-големите банкови институции в страната на шоколада и часовниците - Креди Сюис и Ю Би Ес, почти всеки месец се разтърсват от различни скандали - обвинения в пране на пари, укриване на данъци, незаконни транзакции и т.н. А това са парични централи на повече от 150 години с десетки клонове по цял свят и с десетки хиляди служители.
Едно от добрите ми журналистически попадения преди години бе интервюто с директора на столичния клон на Ю Би Ес в Берн (Union Bank of Switzerland), г-н Жан-Пиер Флюкигер. Още тогава, в последната четвърт на ХХ век, вървеше бурен скандал между Съединените щати и Швейцария: официален Вашингтон (съвсем резонно) искаше от швейцарските финансови институции да открият за проверка сметките на най-големите отвъдморски вложители. Сметки, изчисляващи се в милиони и милиарди долари. Американската държава още тогава се стремеше да разбере колко пари кътат нейните "най-солидни граждани" в живописна Швейцария. Криейки пари в банките в Цюрих, Берн или Базел, тежките бизнесмени от Америка преследваха две главни цели: първо - да "опазят" възможно по-големи суми от данъчните служби в САЩ, и второ - да държат в неведение конкурентите си относно своите реални икономически възможности.
Когато успях да стигна до кабинета на могъщия директор, специалните пратеници на едно от най-известните тогава американски списания - "Лайф", вече два месеца чакаха в Берн за подобно интервю. Напразно. Огромните врати от ковано желязо на Ю Би Ес останаха затворени за тях.
"Основният стълб на нашата дейност винаги е била банковата тайна. Така е било, така е и така ще бъде и занапред... " - заяви в интервюто г-н Флюкигер. И не без известна гордост допълни: "Тук, под краката ни, са банковите сметки на фашистки генерали, на ваши комунистически агенти, на американски магнати и на африкански крале. Имаме златни резерви, които се равняват на една четвърт от запасите на Форт Нокс! (Централния депозитор за злато в САЩ). И никога, с никого няма да споделим тайните си..." Господин директорът ми показа и т.нар. златен ключ на Ю Би Ес - малко кюлче от скъпоценния жълт метал с монограма на банката и един номер - човекът, който изречеше цифрите, написани на това кюлче, незабавно получаваше достъп до съответната банкова сметка - без допълнителни въпроси или досадни бумащини...
Днес, в началото на двайсетте години на новия век, обстановката е коренно различна. Самоувереният тон и категоричността са отстъпили значително назад. Макар че авоарите на Ю Би Ес и в момента се изчисляват на чудовищната сума от 2.2 трилиона долара, финансовият трус от 2008 г., помел няколко големи американски банки, естествено намери отражение и в тиха и живописна Швейцария.
Всъщност не е коректно да говорим за швейцарски банкови институции - това са огромни международни банкови картели, разпрострели се в четирите посоки на света. Само тази година, например, Ю Би Ес има клонове в 50 държави с 65 000 служители. Тази огромна по мащабите си финансова дейност не предпази най-големите швейцарски банки от сътресението, тръгнало от нюйоркския "Уолстрийт": внезапното намаляване на авоарите на Ю Би Ес принуди банката да вземе допълнителни средства от Сингапурската инвестиционна корпорация (най-големия акционер в Ю Би Ес), след това да потърси финансова помощ и от швейцарското правителство, и  да осъществи успешни продажби на собствени капитали (през 2007,2008 и 2009 г.)
Недостигът на капитали не е единствената беда. Креди Сюис (клонове в 50 държави, 51 000 служители) и Ю би Ес понасят и редица други удари в глобален мащаб. В периода 2007-2008 г. в Рио де Жанейро  (Бразилия) са арестувани около двайсетина банкери от Креди Сюис, Ю Би Ес, Клариден и АЕГ Приват банк, обвинени в различни незаконни действия като пране на пари, укриване на данъци, фалшифициране на банкови документи и дейности без необходимия банков лиценз.
След сложен процес през 2009 г. Министерството на правосъдието на САЩ и Федералният резерв осъждат банка Кредит Сюис да плати глоба от внушителната сума 536 милиона долара заради това, че е нарушила санкциите за финансови транзакции с Иран, наложени от ООН.
Есенният сезон на 2012-а също не вещае хубави неща за големите швейцарски банкови агломерации. Финансовите комисии на Европейския съюз обмислят приемането на нови, още по-сурови стъпки към повишаване на банковата дисциплина, прекъсването на незаконни машинации, укриване на данъци, прането на пари  и т.н.
Въпреки че Швейцария не е член на ЕС, подобни мерки неминуемо ще се отразят и върху работата на нейните банкови гиганти. И между многото неща на прицел е взет и проблемът с прословутата банкова тайна (и по-скоро потайност) на вековни институции като Креди Сюис и Ю Би Ес. Очевидно, неизменният "основен стълб", за който навремето ми говореше г-н Флюкигер, е на път да се срине: това ще бъде началото на края на Швейцария като "банков оазис" на целия свят.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ