Механични действия
/ брой: 62
Монопол означава "продавам сам". Монопол означава пълно отсъствие на конкуренция. Което пък дава възможност на монополиста безпрепятствено, неограничено и при пълна липса на задръжки да прави каквото си иска и да оправдава непопулярните си и дори зловредни действия, както си иска. Каквито и зулуми да направи - все тая. Каквото и да каже след това - все тая.
Ей така става например в Кърджали, където от понеделник насам без предупреждение е спрян токът на 511 домакинства заради неплатени сметки. Обаче. Сред тях има десетки, които всъщност са си платили парите, но шалтерът им е дръпнат поради "грешки на техническите екипи". И все още не е пуснат поради "липса на човешки ресурс, който да извърши всички механични действия". Значи, има човешки ресурс, когато токът трябва да се спре, а няма човешки ресурс, когато трябва да се пусне. Което, откъдето и да го погледнеш, е най-малкото странно, тъй като "механичните действия" отнемат кажи-речи еднакво време - образно казано, дърпаш шалтера надолу или нагоре.
Или пък не е странно и въпросът изобщо не опира нито до човешкия ресурс, нито до механичните действия, а до спазването на правилата, които монополистът сам си е създал. А те изискват първо да се плати такса и на следващия ден да се пусне токът. Откъде може да знае човешкият ресурс на кого да приложи механичните действия, след като няма и следа от платена такса? Ами няма откъде.
Потърпевшият абонат трябва да даде знак, като плати таксата. Какво от това, че е изряден и е наказан неправомерно. Първо трябва да плати, а после да си търси правата. Такива са правилата на монополиста. А таксите на кърджалийския монополист варират от 19 до 30 лева и стават двойни с т.нар. добавка "експрес" - ако абонатът иска токът да му бъде пуснат 6 часа след плащането, и тройни, ако човешкият ресурс трябва да дойде през почивните дни, защото тогава се плаща и добавката "уикенд".
Оттук нататък всичко става механично.