Позиция
Майтапчия до майтапчията
Управляващите се надпреварват да разсмиват народа, а на него хич не му е до смях
/ брой: 57
Имайте милост, хора, пожалете електората, ще ви потрябва. Не може така залпово да бълвате майтапи, ще се задавим от смях. Само за някакви 24 часа да разсмиват народа се надпреварваха:
- На първо място, премиерът Бойко Борисов. Той сериозно предложи на министрите си, като ще подават оставки, да ги подават групово, за да не се губи толкова драгоценно време за обсъждането им в парламента, както се получило с оставката на доскорошния вътрешен министър. После изплю камъчето за т.нар. спонтанни протести срещу правителството на Пламен Орешарски. Заклеймявайки някакви непочтени номера на иначе обичните му партньори от РБ, той изтърси в характерния си стил: "Когато дръпнахме хората (на ГЕРБ) от протеста на улицата, на митингите останаха 100 души". Е, каква излезе тя - че онова за протестърите "надничари", за служебно заставяните, за траспортираните от провинцията не било мръсни инсинуации на "Позитано", а голата истина.
- Във връзка с горното злословие по адрес на нефелността на РБ, дълбока "лична обида" изрази лидерът му Радан Кънев. Което ни кара да допуснем, че след "дръпването" на герберските "спонтаняци" на жълтите плочки са останали да се шляят не 100, а над 110 "ръбати" протестъри. Радан обаче не стигна дотам да отсече като сърдито момиченце "На ти си кукличките, дай си ми парцалките", а високоотговорно заяви, че коалиционното сътрудничество ще се запази в името на реформите и народното добруване.
- И ето, че шегаджия номер едно съвсем справедливо си заслужи златния орден. Отреди му го не друг, а самият Свети синод: с вишегласие синодалните старци - истинските, а не феодалните на Дянков - са решили на Борисов да бъде връчен орден "Свети цар Борис - Кръстител". Тази най-висша награда в системата на БПЦ, учредена в 1979 г. по време на тъмното комунистическо минало, ще му бъде връчена тържествено на 2 май, когато се чества празникът на Свети цар Борис.
- Надприказването в парламента между патриота(ра) Валери Симеонов и образеца на изящната словесност Лютви Местан, които се замерваха с "човекоподобни" и "омразоезичници", ни подсети за две неща. Първо, че еволюцията на Бойко Борисов от хашлашки изказ към префинен дипломатически език се развива успешно: той обогати евфемизмите, свързани с петвековното турско робство ("османско присъствие", "съжителство на два етноса") с канцеларски издържаното "турско управление". И второ, доколкото сме осведомени, Борисов няма дребни дечица третокласници, та да се е повлиял от прочетените в учебника им по история описания на идиличното петвековно съжителство. По време на което се появил някакъв Левски (срамота!), който организирал въстание - не се уточнява кое, значи да го наречем условно "N"-ското въстание. И, тука, седнете или се хванете здраво за масата, оказва се, че това "N"-ско въстание, и по-точно неговото потушаване, е предизвикало протести в... САЩ.
Да се надяваме, че в готвения нов учебник по история за трети клас истината най-сетне ще възтържествува: българите дължим освобождението си от турското "присъствие" ("съжителство", "управление") през 1878 г. на Съединените американски щати при президентството на републиканеца Ръдърфорд Бърчард Хейс, а не на Русия.