Корнелия Нинова: Настояваме за повече пари за пряка помощ за бизнеса
Можем да увеличим значително ръста на икономиката, заяви Васил Велев
/ брой: 30
Мая Йовановска
Настояваме да се увеличат в процент и като средства парите, които да се отпускат на българската икономика и индустрия под формата на пряка помощ, и да се намалят тези, които са предвидени като финансови инструменти по Плана за възстановяване и устойчивост. Това заяви като обща позиция вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова след среща с представители на четирите работодателски организации - АИКБ, БТПП, БСК и КРИБ, и на двата синдиката - КТ "Подкрепа" и КНСБ. В момента разпределението между грантовете и финансовите инструменти е 50/50, а ще се настоява то да стане 2/1, разясни Нинова. Това ще стане в разговори с коалиционните партньори, заяви Нинова и припомни, че за БСП това е последователна политика.
По думите на министъра има достатъчно възможности и досега за използване на финансови инструменти, които не са оползотворени от българската икономика. Тези възможности остават и занапред и ние смятаме, че добавяне на нови такива няма да помогне реално на производството и на икономиката, смята Нинова.
На пазара в момента има кредитен ресурс и ресурс за дялови инвестиции - публичен и частен, български и международен, за над 4,5 млрд. лв., обяви председателят на АИКБ Васил Велев. Въпреки това вече трета година няма нито лев за пряка подкрепа за иновации и инвестиции. Той посочи, че заради насложилите се кризи българските компании са с допълнително влошена ликвидност и кредитоспособност. Велев цитира данни на БНБ, според които за седем години - от 2014 до 2021 г., кредитите на предприятията са се увеличили с 3%, докато общият кредит - потребителскo и жилищно кредитиране, са нараснали с над 30%.
Имаме възможност да увеличим значително ръста на икономиката чрез по-сериозно инвестиране на широк фронт и във връзка с пренареждането и скъсяването на веригите на доставки, допълни Велев и изтъкна, че за тази цел е необходима пряка и бърза подкрепа на инвестициите. За ускоряването на този процес от бизнеса са предложили на срещата с вицепремиера процедурите по пряка подкрепа за инвестиции и иновации в предприятията да започват незабавно, независимо от това, че Планът за възстановяване и устойчивост още не е одобрен, защото разходите по него са допустими от 1 януари миналата година. Получихме по тази тема съгласие и съвпадение на мненията, заяви Велев.