Къде е контролът?
/ брой: 223
Един от големите въпроси в държавата ни е вършат ли си работата контролните органи. Или чакат някой да изпищи при поредния абсурд, нередност или нарушение, въпреки съществуващата на хартия законова регламентация, за да започнат да демонстрират, че работят? Примерите са безброй, обикновено "засегнатите" започват моментална проверка, сякаш досега не им е било в служебните задължения, и тя или приключва с набеждаването за виновен на най-нисшестоящия, или (най-често) виновен няма.
Експертите на потребителската организация "Активни потребители", които от години правят проучвания и за храните, засякоха, че пакетираните сандвичи, които се продават около училищата, са пълни с химия. Всичките тези Е-та и подобрители с екзотични имена обаче не са забранени. Основата на нашето законодателство е една храна да е безопасна, а дали и какви вреди нанася при постоянна и дългосрочна употреба е проблем на българския потребител, който е най-бедният в ЕС. Всеки знае, че подобни - пълни с химикали, храни, меко казано, не са полезни, нито пък здравословни, особено за децата. Дали БАБХ ще вземе отношение по проблема, за който е напълно наясно? Нагледахме се и на достатъчно шокиращи примери за калпава храна в самите училища...
Други герои - ресторантьорите, призоваха чрез браншовата си организация контролните органи да си вършат работата. Причината - някои от техните колеги не спазвали противоепидемичните мерки и заведенията им били пълни с посетители и след 23,30 ч. Че на много места мерките са занемарени, виждаме всеки ден, въпреки че кръчмарите реват най-силно. Но не е луд този, който яде баницата, а който му я дава. Къде са РЗИ и МВР? По бутикови акции за пред телевизора. Тия в държавните служби работят ли изобщо? Или са се скрили и снишили до следващите избори?