16 Ноември 2024събота06:28 ч.

Иво Христов: Ако кабинетът посегне на прокуратурата, картелът на статуквото ще намери начин да разтури коалицията

автор:Дума

visibility 2126

Демонтажът на авторитарния режим на Борисов е исторически процес. Затова българите подкрепиха Радев на изборите. В историческия поток се удавиха дребните сметки, реваншистки и лични амбиции, троловете и онези, които не си представяха живота без Борисов“, смята българският евродепутат

 "След осем месеца без редовно правителство вече няма време за губене. Бюджетът за 2022 г. е на дневен ред. Не мисля, че на този етап има риск някой от коалиционните партньори да се откаже, тъй като пореден провал в съставянето на правителство ще е пагубен за всички партии в сегашния парламент и ще даде възможност нови партии да пробият. Друг е въпросът дали кабинетът ще изкара цял мандат.“

Това заяви в предаването „По-полека“ с водещ Теодора Симова по Дарик радио Иво Христов, член на Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП (S&D) и началник на кабинета на президента Румен Радев в периода 2017-2019 г.

По думите му, правителството на Кирил Петков ще е изложено на много рискове.

„Водещата партия е неопитна, кадрите ѝ нямат административна компетентност, някои дори нямат практика в България. Те са призвани да реформират превзетата от ГЕРБ и ДПС държава, в която много чиновници са лоялни не към държавата, а към бившия режим. Картелът на статуквото има свои хора във всички партии и може във всеки един момент да предизвика криза в коалицията“, смята Христов.

„Неразрешимият проблем е, че успехът на правителството зависи от реформата на прокуратурата. А посегне ли на прокуратурата, картелът на статуквото ще намери начин да разтури коалицията чрез подставените си лица в самата коалиция. Не е тайна, че има нелоялни политици във всички партии.“

Според Иво Христов, рискът в партията на Кирил Петков и Асен Василев е свързан с липсата на опит. А този в другите партии е в различните зависимости на лидерите и ръководствата им от картела на статуквото.

„Много от тях през тези 12 години управление на партията държава ГЕРБ са влизали в различни взаимоотношения с режима на Борисов и лесно могат да бъдат притискани и дискредитирани. Включително чрез прокуратурата.“

Христов коментира още, че не приема схващането на мнозина, че младостта сама по себе си е предимство в политиката: „Политиката е поприще за всички възрасти, защото засяга всички поколения. Добре е всяко поколение да има свои говорители на агората. Да оставим настрана колко ключов фактор е опитът в политиката, който, уви, идва с възрастта.“

„Промяната ще дойде от реформата на правораздаването и налагането на закона, което е въпрос на политическа воля, не на възраст“, каза евродепутатът.

По думите му, в икономическите ресори има достатъчно млади хора, които да динамизират предприемаческата среда, да модернизират България. В това отношение и парламентът е най-младият досега, и кабинетът е по-скоро млад.

„БСП понесе три изборни катастрофи в рамките на година и трудно можеше да настоява за нещо повече като портфейли. Тя е необходима част от коалицията – не само аритметически, но и като противотежест на либералните тежнения, които доминират в този четворен формат. Истинското предизвикателство пред БСП са не толкова министрите като личности, а това да подкрепи реформите в правораздаването, за да докаже, че е част от промяната. Двусмисленото поведение през последната година силно ерозира обществената подкрепа за партията и това се отрази на изборите“, коментира Иво Христов.

„Кампанията на г-жа Нинова и близкото ѝ обкръжение, целяща да провали преизбирането на президента Радев, се увенча с неуспех. За съжаление, това провали и цялата партия, която можеше да е първа политическа сила. Г-жа Нинова можеше да е премиер, ако беше ползвала енергията от обществената подкрепа за Радев. Демонтажът на авторитарния режим на Борисов е исторически процес и българите подкрепиха Радев като негов изразител, сториха го милион и половина свободомислещи хора от всички партии и това се видя на изборите. В този исторически поток се удавиха дребните сметки, реваншистки и лични амбиции, троловете както и недалновидността на онези, които не си представяха живота без Борисов. В българската политика има много хора, които свикнаха, че той е част от пейзажа.“

„Изборите дадоха окончателната оценка на обществото“, категоричен бе Христов.

„Радев бе преизбран. Оставката на Нинова между двата тура на президентските избори с нищо не повлия на резултата. Което доказа, че социалистите имат солидна ценностна система и не се поддават на конюнктурна обработка. Тъкмо този абсурден курс срещу президента стана основна причина за провала. Предполагам, че самата г-жа Нинова си задава въпроси кой и защо я е съветвал по пътя към катастрофата. Партията ѝ задава същия въпрос.“

Според Иво Христов БСП е призвана да придава стабилност на коалицията.

На въпрос дали президентът цели превземането на БСП през номинацията на Крум Зарков за председател, евродепутатът отговори: „БСП принадлежи на социалистите. Само тя избира лидера си директно. Последният, който има амбицията да я превзема, е президентът, който започва втория си и последен по конституция мандат и вече не зависи от никоя партия. Видя се, че социалистите го подкрепиха анблок. Г-н Зарков заработи авторитета си сам, с принципните си позиции. Той е сред парламентарните тенори на партията, той подкрепи президента Радев на президентските избори, той беше редом с хората на площада през 2020 г. и за него няма съмнения, че е едно от лицата на промяната.“

Евродепутатът е на мнение, че президентът не може да носи отговорност за кабинет, съставен от четири партии: „Две от тях – съвсем полярни – „Демократична България“ и БСП. Разбира се, президентът изнесе битката срещу режима на Борисов и подкрепя борбата срещу корупционния модел и беззаконието, които са сред целите на новата коалиция. Има съзвучие между новото правителство и президента и това е добре, но той не може да влияе на четири различни партии, нито на министрите, които те номинират, нито на преговорите помежду им. 

„И двата служебни кабинета ще останат като стандарт за разумно управление“, смята Христов.

„Въведено бе машинното гласуване, правителството подпомогна бедните и пенсионерите, подкрепи бизнеса, повиши се събираемостта на данъците, пресечени бяха много корупционни схеми, разкри се източването на АМ „Хемус“. Кабинетът защити плажовете по Черноморието, забрани индустриалното изгаряне на боклуци, което ни давеше през зимните месеци. В резюме – върна част от доверието в институциите. Струва ми се, че оценката може да бъде само положителна.“

По отношение на решението за сливането на болница „Лозенец“ и педиатрията Иво Христов коментира, че не е работа на служебния министър да взема стратегически решения, особено такива, свързани с големи частни интереси: „Аз съм против разрастването на частното здравеопазване. Бизнесът със здраве задълбочава общественото разделение и засилва лобисткия натиск върху здравната каса, сиреч върху употребата на парите, които всички ние плащаме за здраве.“

В ефира на Дарик радио Христов каза още, че министър Велислав Минеков заслужава нашата подкрепа за куража да отстоява обществения интерес – и в случая с неплатените задължения на редакцията на вестник „Труд“, и в случая с централата на ГЕРБ в НДК: „Този дворец е на културата, както гласи самото му име, а не на партията държава. Минеков в случая го връща към първоначалната му мисия.“

На въпрос на водещата дали е категорично ясно, че ДПС стои далеч от новото управление, Христов отговори: „ДПС воюва с „Продължаваме промяната“ и с „Демократична България“, две от партиите в коалицията. Друг е въпросът, че ДПС ще търси начин да проникне и в новото правителство. Но това е свойствено за всички партии. Много от чиновниците, които заварва новото правителство, са назначавани или от ДПС, или от ГЕРБ. Така че нито ДПС, нито ГЕРБ са извън властта към момента.

„Новите управляващи трябва да са нащрек за всяка злоупотреба със закона“, категоричен е Иво Христов.

Евродепутатът е на мнение, че преизбирането на Румен Радев е важно, защото връща на българския избирател усещането му, че неговият глас избира президента, а не договорките между партиите, които предопределяха избора на предишните президенти: „Радев бе преизбран с гласове от всички партии, което е победа на гражданския вот над партокрацията.“

 За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ