Интервю
Иво Атанасов: Преди Коледа горивата може да поскъпнат драстично
В момента цените изкуствено се задържат, новото правителство ще понесе негативния ефект, казва експертът по горива и кандидат за депутат от "Коалиция за България" в 24 МИР
/ брой: 216
- Ще продължи ли повишението в цените на горивата, господин Атанасов?
- В момента цените на горивата изкуствено се задържат. Може би изчакват да минат изборите, да се състави правителство и то ще понесе цялата тежест от този негативен ефект, който ще се получи от поскъпването на горивата. Цените ще се повишат. Европейският съюз въвежда нов данък, който също неминуемо ще се отрази върху цените. И ако новото правителство не предоговори условията, това неизбежно ще стане. Според някои експерти това ще стане след празниците. Но според мен още преди Коледните празници цената може да се повиши драстично.
- Какво имате предвид под драстично?
- Над 3-3,20 лева за литър.
- Още през лятото от петролната асоциация направиха прогноза за 3,20-3,40 лв., но в рамките на около година и половина заради новите европейски изисквания. Същевременно цените поскъпнаха и на международните пазари. Може ли държавата да помогне? Какво може да се направи?
- В Брюксел можем да предговорим условията, така че те да са съобразени с нашия стадарт на живот. Не можем да сравняваме нашата икономика например с германската. Другото е, че Държавната петролна компания, която беше създадена по различни причини, така или иначе не работи. Ако в момента обаче тази държавна компания чрез предвиденото в нея държавно търговско дружество участваше на пазара, можеше държавата да продава на цени около 2,20 лв. И това неминуемо щеше да регулира пазара, тъй като ще има едно предлагане, щяха, според мен, да се спрат тези чисто спекулативни цени, които са в момента.
- За кои горива имате предвид цена от 2,20 лв.?
- Сметките ми са за горивото за дизелови двигатели. Като в тази цена има калкулирана печалба.
- Ако цените на горивата на борсите вървят нагоре, може ли да се смекчи този ръст?
- Цените на борсите точно в този момент не вървят нагоре. В момента рафинерията не работи. Има профилактичен ремонт. Продават се стари количества. И защо се вдигат, като се продават количества изработени по едни цени на нефта?
- Но нали казвате, че цените се задържат.
- Прави се някаква спекулация, а хората се подготвят за по-рязко повишаване. Всички експерти предвиждат, че цените ще се вдигнат, защото не се взимат мерки.
- Какво е качеството на горивата, могат ли да са спокойни потребителите, че не ги лъжат?
- Работил съм в тази сфера в определен период от време и мога да кажа категорично, че качеството е на средното европейско ниво. Проблемът се измести натам да лъжат потребителите в количеството. Масово се манипулират измервателните уреди и информацията, която се подава към Националната агенция за приходите. И тук е големият проблем, че институциите в България не взаимодействат помежду си. Ако си обменят информация, контролът ще е по-всеобхватен. Няма как на 100% да свием сивия сектор, но ще бъде намален сериозно.
- Слаб ли е контролът?
- Моите наблюдения показват, че всяка институция работи за себе си. Например по Закона за чистотата на атмосферния въздух Агенция "Митници" и Националният статистически институт имат задължение да дават постоянно справки за внесени количества горива към Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Но за шест години там не сме получили нито една справка.