15 Ноември 2024петък04:15 ч.

Игра на пари

/ брой: 93

автор:Велиана Христова

visibility 2543

Европейската комисия ще започне наказателна процедура срещу България, ако прецени, че у нас срокът за легализиране на дипломи, получени в чужди държави, е твърде дълъг и таксите са високи, съобщи преди дни сайтът на ЕС "Юроактив". Това е притеснително за страната ни, защото говори за бюрократични практики в просветното ведомство.
Кой обаче се възползва пръв от това съобщение? Представителите на руския Международен славянски институт у нас, които вече N на брой години обучават незаконно хиляди студенти в България. И прибират от тях такси във вид на стотачки. Не било вярно, че МОМН подобрява процедурите, понеже отказва да легализира дипломите от въпросния институт. В МОМН искат доказателства, че студентите са учили в Русия, съобщиха завчера самозваните просветни дейци чрез София-прес. Аргументи се карат от десет дерета - при смяна на паспортите виза не можело да се покаже, студентската книжка била в архивите на вуза, а документът от хотела в Русия се взимал от паспортния контрол при влизане в страната! Човек  да се смее ли или да плаче?
Защото елементарен поглед в българския сайт на въпросния Международен институт показва ясно, че никакви български студенти не пътуват в никаква Русия, ами цялата дейност се води в България в 4 регионални центрове (София, Враца, Кюстендил, Стара Загора) - от приема, през лекциите и изпитите, до защитата на дипломните работи, държавните изпити и връчването на дипломите. Преподавателите са българи, а т.нар. обучение се води в 8-ми блок на БАН, или примерно във втори корпус на студентските общежития във Враца. Таксите (поне 500 евро на година) се събират в банкова сметка на българска фирма посредник - "Център за консултации - МСИ" ООД, чиито трансформации още през 2005 г. предизвикаха скандали за пари според публикации в медиите.
Не съм адвокат на МОМН, но в случая то съвсем правилно не легализира дипломи, които не са получени в чужбина. Не може да го направи, защото Законът за висшето образование (ЗВО) му забранява. Сагата с фирмите, които обучават у нас от името на чужди вузове, брадяса от давност и е нищена десетки пъти. В медиите сто пъти сме писали, че според българския закон вузове от държави извън ЕС могат да откриват свои филиали у нас единствено в рамките на законен български вуз, а обучение на студенти на територията на страната ни може да се прави само в законно открити вузовски структури. Фирми не могат да практикуват обучение на студенти. Просветният министър Сергей Игнатов даде на прокурор подобни фирмени структури. Но те си продължават да мамят младежи и да им прибират парите.
Нито един чужд вуз не може да действа у нас в нарушение на българските закони. Нима е трудно МОМН да сезира за това частния Международен славянски институт, който прибира част от парите, събрани у нас? Нима е трудно да се справи по всякакъв начин със самата фирма-посредник? Няма как МОМН да се прави, че не знае за този начин на печалбарство, след като недоволните се явяват публично из БТА и София-прес. И дори заплашват: ако така продължава, жалбите в ЕС щели да продължат. Ако жалбите от структури извън закона са причината за надвисналия над България риск от наказателна процедура и за уронването на престижа на държавата ни, тогава МОМН с бездействието си е за убиване. Може поне да оповести на сайта си нелегитимните "фирми-вузове", на които балъци си дават парите да "учат в чужбина" насред София.              
  
 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ