15 Ноември 2024петък05:29 ч.

Едно наум

Гръцки уроци по туризъм

Сред печелившите козове в полза на комшиите са чистотата и отношението към Негово величество туриста

/ брой: 132

автор:Надежда Ушева

visibility 7860

В началото на летния сезон един от най-близките и предпочитани курорти до нашата страна е  южната ни съседка. Основание да смятам така ми  дава пътуването до Гърция миналата седмица със Славянското дружество в България. Тазгодишната екскурзия за членове и приятели на сдружението включваше маршрута Серес - Кавала - Керамоти - остров Тасос - Филипи - Драма.                   
Може вече и да е казвано, но печеливши козове в полза на гръцките ни комшии са чистотата и отношението към Негово величество туриста. За никого, който е бил там, не е изненада доброто  обслужване в ресторанти и хотели, нито пък ведрите лица на хората, крачещи по спретнатите тесни улички и градини, обагрени с пищна зеленина.
Уморен от дългото обикаляне по дюкяни и културно-исторически забележителности, човек преспокойно може да си отдъхне на една от пейките на тихата крайбрежна алея с огромни широколистни палми. Има прекрасни тревни площи - освежени от непрестанно извиращи фонтанчета и малки извори, пръскащи капчици прохлада. Тук няма да ви изгледат накриво, ако сте седнали само на чаша вода или бира в открито кафене. Дори няма да ви изгонят, ако нищо не консумирате! На всичкото отгоре (при нужда) отзивчиви сервитьори с усмивка ще ви обяснят къде да си измиете ръцете, къде да се освежите... И не се плаща, даже и да не сте клиент на заведението. Докато у нас... Хем мръсно и грозно, хем ти съскат и обиждат, че навсякъде и   пари ти искат.
- Моля, заповядайте! При нас е най-добрата кухня... Така се провикват от сутрин до вечер  момчета и момичета, застанали пред заведенията, в които работят. Повечето от тях окупират Кавала - най-важното пристанище в Източна Македония и Тракия, и о. Тасос през лятото, за да припечелят някое и друго евро, след което се прибират отново у дома, в България.
Димитър вече 10 години обитава острова - от май до октомври, когато свършва сезонът. Той е от Сливен, откъдето всъщност са почти всички наши труженици там. Емил, който ни предложи специална гръцка салата и прясно изпечена риба, също е от Сливен, но той за разлика от колегата си Димитър, 15 години келнерства на чужди и свои. Въпреки стачките и кризата, която бележи връх в Гърция, в курортните селища е спокойно и много приятно. Сякаш тук не достигат лоши новини и прогнози за срива на еврото, за поскъпването на живота и пр., и пр. Цари малка идилия.
- Е, има отлив на туристи, заради кризата навярно, но тя не пречи на нашата работа, категоричен бе Димитър, който не се спря да раздава визитки на кръчмата, в която се труди.  Без проблем ориентира случайно спиращи се хора в ценоразписа и ненатрапчиво им предлага вкусотии от менюто. После издава и политиката на заведението - безплатни кафе и парче кейк като бонуси, ако сте  избрали точно това място.   
Гръцки табиет ще кажете. Да, ама не. Просто човекът си върши съвестно работата, а и за това в крайна сметка му плащат. Същата практика се наблюдава и при купуването на сувенири и характерни предмети за спомен. Освен че може да се пазарите за цената, накрая съвсем неочаквано вежлив продавач добавя към вашия подарък безплатна картичка или нещо друго за късмет. Още една  "подкупваща" хитринка. И без това в средиземноморска Гърция е достатъчно скъпо, та местните добре знаят как да привлекат повече екскурзианти.
Извън разгара на лятото може да откриете изгодни оферти за уикенда или за по-дълга почивка. Например средно голяма стая с две легла (включваща телевизор, климатик, самостоятелен санитарен възел, балконче) срува 40 евро, като в цената влиза и закуската. Сега е моментът и да се пазарите, предлагането е голямо и стопаните са склонни да свалят от нощувката. Ако сте по-голяма група, туроператорски фирми предлагат доста изгодни оферти. Иначе бирата е около 2.5-3 евро, чашка кафе струва от 1.7 до 2.5 евро, фрапе - 1.6 евро, бутилка вода - 0.50 цента. Според запознати една вечеря в таверна излиза около 12-17 евро, а тези, които не са любители на шумни механи или винарни, може да си напазаруват от малките супери  на цени близки до нашите. Освен с туризъм и търговия живеещите на острова се издържат с риболов, с добив на пчелен мед, зехтин, вино, а някои отглеждат овце и домашни кози.
В столицата на Тасос - Лименас, който е най-северният остров на Тракийския залив, и не само там, сградите - двуетажни и триетажни, впечатляват със завидната си подреденост и белота. Те са с почти еднаква височина и архитектура, а на прозорците и дворовете - в саксии или посадени в земята, растат цветя. Много цветя има и по парковете, и на улиците. Навсякъде. Тук се намира едно от най-важните археологически открития - древният град Агора. Останките му са близо до пристанището и музея.
Интересно е, че островът, чиято обиколка е около 100 км, е изграден предимно от мрамор, популярен в целия свят. Планината, покрита с гори от средиземноморски бор, в по-ниските части - от ела и кестен, е сякаш пазителка на изумрудения Тасос. Крайбрежните низини пък са набъбнали от маслинови дръвчета, които са обичайна гледка по маршрутите на Гърция. Плажовете са чисти и бели и вместо фасове и обелки от ябълка "хващат" окото смокини и нарове, виреещи наоколо. Тук не се пуши на закрити обществени места, гласи забрана, която влиза в сила от есента, но вече се спазва!  
Междувпрочем чистотата и природата са запазена марка на слънчевата ни съседка, която заема най-южната част на Балканския полуостров. Почти навсякъде - и в Серес, и в Кавала, и във Филипи, и в Солун, изобилстват пейзажи от руини до гористи хълмове, паркове, потоци и алеи. Запомняща гледка са изворите на Света Варвара в центъра на Драма. Кристална река, в чийто води се оглеждат гордо дървета, а патици и риби плават на воля, пресича огромния вечнозелен парк със зигзагообразни мостове и тихи кафенета. Уморите ли се, може да поседнете на дървен пън, а  огладнелите да похапнат на специално поставените за целта маси и пейки.
Природата и ние си я имаме, разликата е, че гърците, както е известно, освен че си пазят старините, паметниците на културата и историята, умеят да правят от всеки камък атракция, а от всяка градинка - зрелище. Има много да научим от гръцките уроци по туризъм. Дано поне сме добри ученици.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ