ГМО управници
/ брой: 251
Малко повече от 6 килограма генномодифицирани пуканки иззела Агенцията по безопасност на храните през тази година. Точно по кое време, не се знае. Знае се обаче, че това действие е било провокирано от сигнал от европейската система, което означава, че най-вероятно става дума за вреден и забранен в ЕС хибрид. Ако не беше сигналът, родната агенция щеше да проспи пуканките. Всъщност тя си ги е проспала, защото ние тия пуканки сме си ги изяли, щом са открити едва 6 кг от тях.
Явно на държавата не й пука какви пуканки ядем. Нищо че има закон, който налага строг контрол за вноса и разпространението на такива храни на пазара. За държавата е важно, че го има на книга. За пред Европа.
Което пък навява едни странни спомени още от зората на вече бившия посланик на САЩ у нас Джеймс Уорлик. Надали някой си спомня, че една от първите му прояви в България беше да публикува статия в столичен вестник, озаглавена "Един различен поглед върху технологиите в земеделието", която беше апотеоз на ГМО, като обаче в нея авторът не използва нито веднъж "генномодифициран организъм". Защо ли?
Защото на САЩ се пада 63% от световното производство на генномодифицирани храни, но тя не си ги яде сама, а предимно ги изнася. Природозащитници определят това поведение на Щатите като чудовищен експеримент с милиарди хора, които дори и не подозират, че са се превърнали в опитни мишки. ГМО започват да се отглеждат през 1996 г. Тогава се предлагат и първите храни, произведени от тях. Това е направо нищожен срок, за да може да се твърди, че употребата на тези продукти не крие никакъв риск за хората. Защото.
Ягода с ген от риба е устойчива на измръзване. Царевица с ген от муха е устойчива на вредители. В сферата на догадките обаче е дали тези храни няма да предизвикват алергии например. В сферата на догадките е как ще ни се отрази генът от муха, защото той е абсолютно непознат и чужд на човешкия организъм. Е тия пуканки сигурно са били с ген от муха. Нищо, че са дошли от Чехия. Впрочем проучване показва, че 99% от чехите са против ГМО храни. И понеже явно там не вървят, ги изнасят. Знаете ли в кои държави се изнасят най-много ГМО? В тия, в които хората гладуват. Обаче.
Може би някъде през 2003 или пък 2004 г. многото неизвестни около употребата на храни от ГМО накараха Замбия да откаже покупката на няколко десетки хиляди тона генномодифицирана американска царевица. В тази държава гладът е сериозен проблем, но въпреки това Замбия реши, че не може да рискува здравето на народа си.
Тук обаче не е Замбия. Нашите управници отдавна са се превърнали в генномодифицирани организми - надлежно обработени и устойчиви на всичко, което не е свързано със собственото им оцеляване.