Глас народен, глас - божи!
/ брой: 294
През последните дни социологическите агенции буквално ни заливат с информация за отношението на българските граждани към властта, политиката и политиците. Основният извод е прост и ясен - управляващите се ползват с висока степен на доверие. Въпреки че само 10% от анкетираните смятат, че икономическият климат у нас се подобрява. Съответно половината са убедени, че се влошава. Въпреки че много домакинства не могат да си позволят лекарства, адекватно отопление или дори елементарни подаръци за Коледа. Въпреки че държавата не се разплаща с бизнеса, с болниците и аптеките. Въпреки мащабните удари върху науката и културата.
Интересно е как се подреждат причините за минималния спад на доверие. На върха на класацията - депутатите, които напуснали работното си място, за да присъстват на презентация на мобифони. Второ, трето, четвърто... Калина Илиева, апартаменти на Цветанов, пътуване на Рашидов... "Как се управляват парите за здраве" - някъде назад в класирането. Несъобразената с продължителността на живот пенсионна реформа - не знам къде е. Безобразният рекет към бизнеса да си плаща, ако иска да си види изкараните пари - също. Безогледната и в крайна сметка безплодна полицейщина - също.
БСП построи цялата си кампания през 2009 г. върху числа - еди-колко си чуждестранни инвестиции, еди-колко си валутни резерви, еди-колко си увеличение на пенсии и средна работна заплата, еди-колко си пари за социални програми. Може би БСП вече осъзнава своята фундаментална грешка. Както виждаме, усилията, посветени на икономиката и съответно - на жизненото равнище, нямат значение. Имането е от Бога дадено. "Днес има криза" и ще живеем зле, независимо какво правим като народ и правителство. Вчера нямаше криза - купувахме си лекарства и ядяхме по три пъти на ден. Обективни обстоятелства.
Значение за отношението към властта имат само скандалите. Само битовият, "кръчмарски" образ на един или друг политик. Затова опозицията трябва да остави на заден план социалната проблематика. Така както и всякакви скучни упражнения върху инвестиции, бизнес климат, образование, високи технологии и прочие. Тя трябва да наблегне върху компроматите. Търсете фалшиви дипломи. Търсете кой пие скъпо уиски в работно време. Кой е гей. Кой с каква марка автомобил се вози и какви пари за бензин дава. Кой какви подаръци, може би, евентуално, би поискал да получи. С това никой няма да ви заобича, но има шанс някой да бъде намразен. Заложете на омразата. Тя работи. Глас народен - глас божи!