Георги Манов: Левски е основан 1911 г., но е регистриран през 1914-а
Левски е създаден през 1911 г., но властите отказали да го регистрират, защото основателите му били малолетни.
"Според тогавашните закони те изпращат протокола за основаването (№1 от 1911 г.) за утвърждаване в Министерство на просвещението. Оттам обаче с писмо (№2 в архива) отказват регистрация на футболния клуб с мотива, че всички учредители са малолетни. Това усложнение пречи на действителното регистриране на клуба. Иначе косвено доказателство е и отказът на временния Софийски спортен съюз да разреши през 1916 г. Левски да чества 5 години от основаването си, защото по документи клубът е създаден през 1914 г. Това е първият спор кога е създаден Левски", обяви водещият изследовател на историята на клуба Георги Манов.
Започнала Балканската война през 1912 г., последвана от Междусъюзническата и Първата световна война и в размирните времена изобщо не е било на хората да се занимават с учредяване, но много от клубовете в България се създават именно в мирния промеждутък между Междусъюзническата и Световната война. Славия е създадена през 1913 г. и е утвърдена, защото основателите й са били пълнолетни.
След Втората световна война през 1946 г. от МВР изискват с писма от клубовете да изпратят целите си архиви, включително и спечелените купи. От Левски чинно изпращат 57 папки документация и други артефакти, които най-вероятно са изчезнали или са в ръцете на антиквари и колекционери, които искат много пари за тях. От Славия обаче в тези смутни времена просто не са предали първите 6 тома документи, затова се знае и датата на основаването й. Иначе най-старият клуб е ФК 13, макар че е създаден през 1909 г. от Сава Киров и група негови съученици от "Робърт колеж" в Цариград", пояснява Георги Манов. Самият той е роден в Цариброд (Димитровград) в Сърбия, който по време на Втората световна война е в пределите на Царство България. Само на 8 години е, когато през ноември 1942 г. чичо му го води на първия му мач - втория финал за държавно първенство, в който Левски побеждава Македония Скопие с 1:0 и печели титлата след победа и в първия мач с 2:0, все с голове на легендарния "син" нападател Божин Ласков. След войната Цариброд минава към Югославия, но българите там масово преминават нелегално границата, за да живеят в България. Манов също по този начин пристига в България на 8 септември 1949 г. Датата не е избрана случайно - тогава започват честванията на 9 септември и той разчитал, че граничарите празнуват и охраната на границата е по-слаба. Автор е на 3 книги, посветени на Левски за 85-годишнината, за 90-ата годишнина заедно с Димитър Попдимитров, бивш футболист на "сините" и дългогодишен футболен статистик, починал през 2006. Алманахът за 100-годишнината е изготвен заедно с журналистите Румен Пайташев и Здравко Гюров. Заради липса на финансиране обаче книгата излиза с година закъснение с подкрепата на председателя на сдружение "Сини сърца" Илия Христов.
Освен книгите за Левски Манов е автор и на сборника "Старите български клубове" в сътрудничество с Велизар Чоков.