15 Ноември 2024петък04:19 ч.

Духовните послания на Стефан Гечев

Неговата удивително разностранна и надарена личност често пъти дразнеше посредствените литературни чиновници с блясъка на своята духовна свобода, с очарованието на своя талант и проникновените си идеи

/ брой: 156

автор:Иван Гранитски

visibility 3294

Стефан Гечев е една от най-свободните духом фигури - поет, разказвач, романист, публицист, драматург, мислител, преводач от няколко езика (най-значими тук са постиженията му при преводи от гръцки и френски). Без да шуми около своята персона, за разлика от редица наши съвременници, той присъстваше емблематично в българското литературно пространство повече от шест десетилетия. Тази удивително разностранна и надарена личност често пъти дразнеше посредствените, но силни на деня литературни чиновници с блясъка на своята духовна свобода, с очарованието на своя талант и проникновените си идеи.
Съдбата бе благосклонна да ме запознае с този невероятен човек преди повече от двайсет и пет години. Навремето написах статия по повод 100-годишнината от рождението на неговия баща - литературния критик и интелектуалец Алберт Гечев. Статията излезе във вестник "Литературен фронт" и така се запознахме със Стефан. Неусетно между нас възникна истинско духовно приятелство, което за моя радост продължи до самата му кончина, повече от две десетилетия. Междувременно в две издателства - "Христо Ботев" и "Захарий Стоянов", се появиха важни книги на автора - романът "Виктория и нейните синове", томчето с драматургия "Голготата на Варава", повестта "Престъплението на улица "Бивша Преспа", томчето със стихове "Самобичуване", том с избрани стихове "Сенките на времето" и последната творба на автора "Познай себе си. Лъжефилософски и лъжебиографичен роман".
Стефан Гечев, доживял почти библейска възраст, се опитваше непрекъснато да познае себе си. Той без страх се втурваше в неизбродимите пространства на непознаваемата вселена на човешкия дух. Затова в този роман, а и в други негови творби, можем да открием отговори на главните въпроси, които измъчват нашите съвременници и които вероятно ще си задават българите и след още сто, двеста или триста години. Тази универсалност на таланта на Стефан Гечев, способността му да вижда интегралността на човешкото битие, връзката между Човека и Земята, Човека и Космоса, Човека и Времето, несъмнено превръща най-добрите му творби в духовни мостове към бъдещите поколения.
Издателство "Захарий Стоянов" издаде съчиненията на Стефан Гечев в пет тома: първият том - "Раждането на Орфей" (поезия); втори том, книга първа - "Познай себе си" (романи); втори том, книга втора - "Виктория и нейните синове" (романи); трети том - "Лъвът в пещерата" (разкази); четвърти том - "Голготата на Варава" (пиеси); пети том - "Ненужните скептици" (публицистика). По този начин искаме най-ценното от духовните послания на Стефан Гечев да се съхрани за идващите поколения. Така продължаваме и стратегическия си план творбите на големите майстори на българското слово да бъдат издадени в различни формати в многотомни поредици. Струва ни се, че това е не само наш интелектуален и духовен дълг, но и задача, която трябва да си постави всяко сериозно патриотично българско издателство.




 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ