15 Ноември 2024петък15:00 ч.

Роден край

Твърдина на духа български

Етрополският манастир - средновековен книжовен център, скътан в живописните пазви на Балкана

/ брой: 29

автор:Йонко Бонов

visibility 1898

Етрополският манастир "Света Троица", известен още като "Варовитец" (заради варовиковия камък, от който е изграден манастирският храм), е в гористото подножие на старопланинския Черни връх, на 2 километра от село Рибарица и на 5 километра от Етрополе. Тук история и природна неподправеност са вплетени в неразривно единство, което кара човек да забрави всекидневните грижи и да отдаде душата си на отмора.

Масивната манастирска черква с извисяваща се камбанария в северозападния й край е разположена сред обширния зелен двор, оформен от вписаните във вид на пръстен двуетажни жилищни сгради, строени през 1833 г., с измерващи се един друг дървени чардаци. В двора са монтирани съвременни детски съоръжения за игра.

По предание в една от варовитите пещери наоколо се е отделил от света самият преподобен отшелник Иван, закрилникът на България, преди да поеме към Рилската пустиня. През 1858 г. е предприето обновяване на манастира. Игуменът му архимандрит Хрисант намира в развалините на старата черква плоча с надпис, указваща, че обителта е основана през 1158 г. Тази плоча е вградена в основите на сегашния храм, издигнат от възрожденския строител и архитект Иван Боянин, родом от Брацигово.

През Средновековието обителта е ярък светилник на просвета и художество. През XVI и XVII век тя е най-големият книжовен център в северните български земи. Тук се обособява прочутата Етрополска калиграфско-художествена школа. По онова време в манастира творят множество преписвачи, съставители на църковни сборници, художници. Съхранени са имената на йеромонах Данаил, йеромонах Рафаил, граматик Бойчо, дякон Драгул, дякон Йоан, даскал Дойо и др. Сред ръкописните книги, богато украсени с рисувани заглавия, наситени с орнаменти и винетки, са "Евангелие" от 1577 г., "Пролог за месеците" от 1602 г., няколко евангелия от XVII век и др. За ръкописите, създадени в манастира, е характерен етрополският калиграфски полуустав, свързан с писмените паметници от Търновската книжовна школа. Този стил е подражание и стилизирано обновление на уставното писмо - най-старата форма на кирилицата.

В този манастир през 1870 г. Васил Левски основава Етрополския таен революционен комитет. Апостолът на свободата се отбива в манастира неведнъж, а скривалището му още се пази като светиня. 

През 1907 г. Петьо Ганин от Казанлък зографисва стенописите на църквата, строена през 1858 г. През 2007 г. е предприет ремонт и реставрация на целия манастир. 

Ако отворите дървената вратичка в източната част на оградата, ще поемете покрай каменното корито на тясна рекичка. Нейният извор е само на 300-400 метра по-нагоре. Пътеката в гората е покрита от сложна плетка от коренища. Тя извежда до неголям, но затова пък необикновено живописен водопад - Варовитец. От светлите му струи и от овалните карстови пещери под тях се носи прохлада, която привлича туристите. В непосредствена близост са каменните образувания Куклите и Червена стена.

Една обител на българския дух, скътана в живописните пазви на Балкана.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ