15 Ноември 2024петък14:15 ч.

Стига оправдания

/ брой: 25

автор:Мая Йовановска

visibility 1717

Мая ЙОВАНОВСКА


Представители на новото старо служебно правителство, на които дните им във властта са преброени и имат по-малко от два месеца, са се превъзбудили последните дни по темата спекула. Провидяха случващото се с цените на храните в България, чак след като "Евростат" изкара стъписваща статистика. Видно и от нея е, че определени храни у нас - олио, масло, мляко, сирене и яйца, поддържат ценово равнище, което надминава средноевропейското и дори това най-богатите държави в ЕС - Люксембург и Германия. И това е факт не само в най-бедната държава в общността, но и в същата тая България, която, по стечение на обстоятелствата, е трета по най-голям износ на слънчогледово олио в света и сред най-големите износители на слънчоглед в Европа. И още едно заключение - според представители на производителите най-голямото поскъпване на храните идва от надценката на търговците. Като в някои случаи тя удря безумните 100 и отгоре процента.
След разразилия се медиен шум вицепремиерът Атанас Пеканов обещава да се обмислят мерки срещу необяснимо високите цени на някои храни у нас. Имате ли време? Икономическият министър Никола Стоянов пък съобщава, че започвали масирани проверки срещу спекулата.

А дали да не се съмняваме, че това ще си останат просто едни празни обещания?
У нас отдавна няма Закон срещу спекулата, който навремето беше отменен от Иван Костов. Помните ли безумните цени на олиото и спекулата, която се вихреше с тази стока от първа необходимост миналата година? Ако през 2020 г. предложените текстове срещу спекулата на БСП не бяха спрени, това може би нямаше да го видим.
Още в началото на пандемията главният прокурор Иван Гешев шумно обеща проверки и наказания срещу това безумно ограбване на джоба ни, което беше свързано с най-необходимите стоки. Да сте чули за някакъв резултат?
Трябва да си сляп и напълно аут от случващото се в държавата, за да не си наясно, че у нас имаме сериозен проблем със спекулата. Контролният орган, който трябва да бди над пазара - Комисията за защита на конкуренцията, едва успява да забележи очевидните договорки за картел. А пък спекула въобще и не преследва. Сякаш са слепи, твърдят, че са с вързани ръце, но пък си взимат високите заплати. Комисията за защита на потребителите пък се раздвижи по времето, когато министър беше Корнелия Нинова. И толкоз!
Предстои ни влизане в еврозоната. Видяхме какво се случи с цените в Хърватия. Та се наложи правителството да предприеме мерки срещу спекулата. Бяха наложени и глоби. Дали ще приемем еврото догодина или след две-три години, това ще решат политиците. Междувременно обаче трябва да спрат да си заряват главите в пясъка и да примемат законови текстове, чрез които да могат да се защитят хората от спекулантите. А не само да слушаме оправдания как свободният пазар всичко регулира.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ