10 Юли 2024сряда09:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Илияна Йотова в пленарна зала на ЕП: Сериозно безпокойство буди реакцията на някои държави членки, които искат да блокират мерките на ЕК за преразпределение на бежанците

/ брой: 112

автор:Дума

visibility 3468

"Ако няма спешни действия, рискуваме още повече да се задълбочи хуманитарната криза по външните граници на ЕС и да улесним трафикантите", заяви Илияна Йотова в пленара зала на Европейския парламент в Страсбург. Евродепутатите обсъдиха със Съвета и еврокомисарите Тимерманс и Аврамопулос предложението на Европейската комисия за нова политика по миграцията. ЕК предлага задължителни квоти за преразпределение на 20 000 бежанци между всички държави членки, с което да се избегне концентрирането им в няколко страни като България например.  На нашата страна се падат 216 бежанци или 1,08% от общата бройка. "Това е нищо, в сравнение с общия брой, който сме приели досега", коментира по-рано Илияна Йотова, която е зам.-председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в ЕП.  Някои страни в ЕС обаче побързаха да се обявят срещу тази идея, която евродепутатът от БСП за първи път повдигна преди повече от една година, по времето на най-големите бежански вълни към България.
"Предложението на Комисията за нова политика по миграцията е огромна стъпка напред, но очакваме от Европейската комисия конкретна програма за реализирането на тези мерки", коментира Илияна Йотова в пленарна зала. Тя се обърна към еврокомисар Аврамопулос, че не е достатъчно само да се спасят и приемат бежанците на европейска територия, а трябва да се помисли как тези хора ще бъдат интегрирани в нашите общества. "Тряба да има отговор на този въпрос, за да разсеем страховете на нашите граждани, че ще бъдат взети работните им места, че ще срутят социалните системи и ще живеят на гърба на всички нас", подчерта Йотова. Еврокомисар Аврамопулос заяви в заключителното си обръщение към евродепутатите, че през следващата седмица предстои Европейската комисия да приеме пакет от мерки за прилагане на предложената програма по миграцията.
"70 000 заявления за бежански статут са получени в ЕС само от началото на тази година. Това не е защото привличаме мигрантите, а защото непосредствените ни съседи горят", заяви пред евродепутатите комисар Аврамопулос, който е отговорен по въпроса за бежанците. Той добави, че ЕК предлага задействането на чл. 78, пар.3 от Договора за функциониране на ЕС, който според него "е създаден именно за случаи на масови потоци от мигранти, идващи от трети страни". Този член предвижда бежанците да се разселват в другите държави членки, когато страна по външната граница на ЕС като България е изправена пред извънредна ситуация и не може да издържи на рязко нараснал брой бежанци.
Комисар Аврамопулос добави, че предложенията на Комисията за миграцията не са направени само за сега и само за Средиземноморието. "Това е спешен механизъм, който да се прилага и за в бъдеще, където и да се появи натиск от бежански потоци", каза той. Според него трябва сериозно да се помисли и за създаване на Европейска система за гранична охрана.

Илияна Йотова приветства предложените от Европейската комисия мерки, но добави, че трябва цялостно да се преразгледа европейското законодателство в сферата на убежищата. "Трябва да бъдат отчетени интересите на всички държави членки. Планът на ЕК предвижда анализ на т.нар. Дъблински регламент едва догодина, а вече е напълно ясно, че този регламент показа сериозни пробойни и концентрира повечето бежанци само в няколко държави членки по външната граница на ЕС", коментира още Йотова.

Връщат ни ресто само в евро

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 128

Губим 845 млн. лв. заради Шенген

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 128

6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" отново заработи

автор:Дума

visibility 372

/ брой: 128

Левицата спечели изборите във Франция

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 128

Орбан и Си Цзинпин искат мир в Украйна

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 128

Индийският премиер пристигна в Москва

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 128

Атина забрани шествие в защита на семейството

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 128

Порочен кръг

автор:Валентин Георгиев

visibility 395

/ брой: 128

Неудобни въпроси

автор:Симеон Николов

visibility 445

/ брой: 128

За сянката и дунапрена

visibility 346

/ брой: 128

Какво се обърка с аптеките?

visibility 386

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ