15 Ноември 2024петък09:31 ч.

До откат

/ брой: 96

автор:Мая Йовановска

visibility 2448

Мая Йовановска


Инфлацията в България се забавя през април, но страната остава сред първенците в ЕС по най-високи цени. Това е констатация на "Евростат". Ден-два по-рано родната статистика съобщи, че годишната инфлация в България през април се е забавила до 11,6%, след като предходните месеци беше 16% - през февруари, и 14 на сто - през март. Всъщност онова средно аритметично, дето е като свинското със зеле (а знаете, че народът рупа зелето), показва доста по-високи стойности на поскъпване при храните. По данни на НСИ за последните 12 месеца техните цени са се увеличили с 15,8%, а за миналата година - с 26 на сто. Например прословутото зеле е поскъпнало с над 39%. Един от аргументите на производителите за вдигането на цената конкретно при хляба е: заради силно повишените цени на енергията. Впрочем с цените на енергоизточниците се оправдава целия бизнес.

Да припомним, че миналата година, след като получиха исканите компенсации заради скъпия ток, работодателските организации призоваха бизнеса да намали цените. Тогава четирите големи бизнес организации определиха решението за компенсиране на цени на тока над 200 лв. за мегаватчас като "национално отговорно решение в интерес на конкурентоспособността на българската индустрия". Този призив остана глас в пустиня и не се намериха (съвсем очаквано) луди да свалят цени.

Междувременно цените на тока доста намаляха и бизнесът не получава компенсации. Даже за пръв път на борсата бяха отчетени в определени часови зони нулеви цени на тока, като средната цена за 21 май например беше 58,79 лв. за мегаватчас. Родният бизнес обаче продължава да иска компенсации, пише на писма на Гълъб Донев, и се жали, че опасността не била отминала. И това, ако не е наглост... По-ниски са цените на газа, метана, пропан-бутана, дизела, бензините. Така че, скъпи бизнесмени, вдигането на цените вече не може да бъде обяснявано и оправдавано с поскъпването на енергията. Нито пък с това на суровините - поевтиня и зърно, и царевица, и торове, и т.н. Поскъпването обаче продължава. Всички ние го усещаме ката ден в магазина или когато плащаме сметките си. Топлофикации искат огромно поскъпване, стигащо до над 170%, а цената на газа върви стремглаво надолу. Впрочем къде са обещаните проверки за спекула и необосновано напомпани цени? А ще има ли наказани или всичко ще потъне като вода в пясъка. Свободен пазар? Конкуренция? Не, важна е печалбата, а много натрупаха и свърхпечалби. Алчността на българския бизнес е изключителна. 

До откат.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ