Десант на НАТО в Тихия океан
Австралия, Япония, Нова Зеландия и Южна Корея са възможните членки в новия военен съюз
/ брой: 171
Клаус Гейгер,
Die Welt
Пекин вижда в ремилитаризацията на Япония и Южна Корея бъдещото “азиатско крило” на НАТО. Отбранителният съюз НАТО прави скок към Тихия океан, но Китай и Северна Корея реагират нервно на усилията на Запада да разпространи колективната си защита и към съюзници в регион, много отдалечен от Северния Атлантик.
Реториката на китайците и севернокорейците много напомня на изявленията на Русия срещу разширяването на НАТО преди трагичните събития в Украйна. От това може да има последствия и за Германия.
Предполага се, че първата атака в този конфликт между Южна Корея и КНДР ще бъде ядрена. Но още първите прецизно насочени удари унищожават командните центрове на Южна Корея. Започва нахлуване, в резултат на което цяла Южна Корея е превзета и корейският народ отново се обединява под ръководството на КНДР...
Именно такъв бе сценарият на проведените тази седмица учения на въоръжените сили на КНДР, като детайлите от този сценарий се обявяваха във външния свят с необичайна за Пхенян откритост и честота.
А изстрелването на две севернокорейски тактически ракети с радиус на действие 350 км, които излетяха на изток и паднаха в морето между КНДР и Япония, се представи като отговор на съвместните маневри на САЩ и Южна Корея.
Зад всичко това стои една тенденция. Малко хора я забелязаха в Европа, чието внимание сега е приковано към Украйна, но тя е очевидна - ситуацията в източната част на Югоизточна Азия достигна редки висоти на напрежение.
Успоредно с конфликта в Украйна се случва леко завоалирана геополитическа революция. Отдалечените по-рано една от друга в стратегическо отношение Европа и Източна Азия се сливат в един потенциален театър на военни действия. А съсредоточената около Атлантическия океан организация НАТО все повече се насочва към Тихия океан.
Военното сътрудничество между трите страни – САЩ, Япония и Южна Корея, вече е много тясно, а в бъдеще ще се задълбочава. Въпреки че в това сътрудничество липсва член 5-ти от натовската харта (атаката срещу един член на Алианса ще се разглежда като атака срещу всички), разширяването на Североатлантическия блок към Тихия океан е очевидно. Затова всички страни от т.нар. AP4 (Asia-Pacific four: Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия) бяха поканени на неотдавнашната среща на върха на НАТО във Вилнюс.
След севернокорейското изявление, обвиняващо НАТО за “стоварилото се върху Украйна нещастие”, не по-малко остро се изказа и официалният представител на китайското външно министерство Ван Венбин: “Вече видяхме какво направи НАТО в Европа. Не трябва тази организация да се опитва да сее хаос и в Азиатско-тихоокеанския регион и в други части на света”.