Браво, Георги!
/ брой: 131
"Гвоздеят" в заключителния концерт на Европейския музикален фестивал 2018, организиран от "Кантус фирмус" - със съорганизатори Министерството на културата и Столичната община, изнесен от оркестъра на Класик ФМ радио в зала "България", беше "неизвестното" досега творческо лице на пианиста Георги Черкин-внук. Че "малкият Черкин" е превъзходен пианист, с впечатляваща концертна активност, е известно дори на широката слушателска аудитория, но че проявява "скрит" творчески интерес и към композиционно-аранжорската дейност, действително беше "новост", която може да предизвика интерес дори за "жълтата" преса!..
Многостранното културно явление, наречено "Музикално изкуство", се осъществява чрез две взаимосвързани и взаимодопълващи се форми на създаване (композиране) и пресъздаване (интерпретиране). Неслучайно акад. Борис Асафиев утвърждава, че "животът на музикалното произведение е заложен в неговото изпълнение", което го прави аналогично със създаването на човека и неговото възпитание.
Със задоволство отбелязвам, че чутото от аранжора Черкин-внук показа притежаването му на сериозни познания и възможности, касаещи тази специфична творческа дейност. При това той не разчита на "помощта", получавана от съвременните технологии, а се основава на своите реални познания и натрупан интерпретационен опит, които изключват всяка "любителска импровизация". Напротив, новите музикални линии - изкомпозирани от аранжора Черкин, са логични, органични и в синхрон с първоизточника. По-точно те дообогатяват неговата художествена образност и повишават силата на емоционално-естетическото им въздействие върху слушателите. При това точно е спазена и музикалната стилистика в изказа на Моцарт, Бетовен, Шуман, Чайковски, Дебюси, Брамс, което красноречиво говори, че навлезлият в артистичната си зрялост 40-годишен пианист не спира да доразвива своето музикално дарование и да разширява неговия мащаб, по примера на Рахманинов, Лист, Шопен и други световни музикални величия.
Независимо че, поради липса на политическа воля, България не разполага с дългосрочна концепция за развитието на музикалното изкуство - което се окачествява от европейските експерти като "неотделим компонент от световния музикален феномен" (цитатът е от доклада на Чарлз Ландри)!.. - аранжиментите на Георги Черкин-внук трябва да получат полагаемото им се популяризиране, особено в музикално-образователната сфера. Това ще позволи на множеството талантливи млади пианисти да стимулира техния артистичен просперитет, както и да бъдат използвани за осъществяването на занемарената - но крайно необходима - музикално-образователна дейност сред подрастващите поколения.
В заключение на този кратък отзив за концерта, обявен като "Лятна серенада", длъжен съм да отбележа също приноса на Оркестъра на Класик ФМ радио и диригента Григор Паликаров при осъществяването на световните премиери на Георги Черкин-внук и удоволствието, което доставиха на слушателите със своето изкуство.