Борислав ЧЕКОВ, Париж
/ брой: 185
Колкото повече Фон дер Лайен се хвали с успехите на общността, толкова повече разнопосочните настроения в страните членки са видими.
Авторите на проекта са Франция и Германия - локомотивът на ЕС. Първата им идея е премахването на начина, по който се взимат решенията - чрез единодушие. Той ще бъде заменен с квалифицирано мнозинство. До момента двете най-мощни държави пипаха заровете скришом, но в бъдеще ще го правят открито.
Защо? Много ясно защо! Геополитическата обстановка го изисква. Украйна и Молдова тропат на вратата. Страните от Западните Балкани - също. Париж и Берлин нямат време да се занимават с българското вето за РС Македония и с противопоставянето на Унгария на санкциите срещу Русия...
Френско-германският проект пренебрегва първоначалната идея за равнопоставеност между "големите и малките", предлагайки европейска пирамида на четири етажа. Най-горе ще са страните, имащи общи функциониращи институции: съдебна и данъчна система, единна монета, външна политика и сходен БВП...
Пирамидалното класиране е несправедливо за "малките", но ще задоволи избирателите в развитите демокрации, изискващи от управляващите си да са по-пестеливи с фондовете, наливани на изток, но без видим резултат.
Всички проучвания за евровота през 2024 г. сочат като победители десни и крайно десни партии. Авторите на проекта трябва да кажат по какви критерии последните могат да се изкатерят към горните етажи. Най-заинтересована в това отношение би трябвало да е България.