16 Ноември 2024събота09:37 ч.

Банкерски фантазии

/ брой: 69

автор:Наталия Гергова

visibility 1700

Европейската централна банка има намерение да вдигне основния лихвен процент над сегашния 1% като мярка за борба с инфлацията. Трябва да внимаваме да не задържаме лихвените си проценти твърде ниски за твърде дълго време, каза главният икономист на банката Юрген Старк. Дали един роден банкер не е бил в очакване точно на това изказване, та нарече "градски легенди" и "популистки изказвания на политици" твърденията, че в България лихвите са сред най-високите в Европейския съюз. Напротив, каза банкерът, лихвите в България са сравними и понякога доста по-ниски, отколкото в съседните държави. И веднага лекичко подхвърли в пространството любимото на всички и за всичко сравнение - Румъния. Явно разчитайки на слабата хорска информираност.
Впрочем от 1 март 2011 г. основният лихвен процент на Българската народна банка е 0,18%. На този фон нека да направим сравнение какви са лихвите по различните видове заеми в страните от Европейския съюз, като, разбира се, няма да пропуснем и Румъния. Да, там има по-висока лихва от тази у нас и тя е върху спестяванията на гражданите. Ако в България за година лихвата върху депозитите в лева е средно 5,5%, то в съседката ни тя е с 2% по-висока и достига 7,5 на сто.
Колкото до потребителските кредити, лихвата върху 1500 евро за 2 години в еврозоната например е около 7,44%, в Румъния е 9,47%, а в България - доста над 10%. Но това не е всичко. Лихвата на теглен преди месец потребителски кредит от 3000 лв. със срок за погасяване 18 месеца в най-изгодния случай гони 30% заедно с таксите и комисионите. Обикновено обаче т.нар. кредитополучател трябва да върне на банката почти 50 на сто отгоре. Точно по тази причина все повече българи се възползват от правото си да теглят кредити в други страни от ЕС. Условията са доста по-изгодни. Между другото, така е и с жилищните заеми. У нас годишният процент на разходите за такъв кредит е над 9%. В Ирландия, Дания, Германия, Австрия, Швеция, Италия, Словения и Португалия е около 3%, в Чехия и Естония е малко над 5%, в Литва е 5,6%, а в Полша - 6,8%. Във Финландия е дори 2,29%.
А въпросният роден банкер онзи ден дори се затюхка, че едва ли не трезорите у нас работят на загуба, ако ипотечният заем спре да се обслужва, защото с кризата в строитеството и поевтиняването на жилищата стойността на обезпечението (жилището) пада под стойността на кредита. После обясни как ще се промени законът така, че да може да се обявява фалит и на физически лица.
Не, банките у нас не работят на загуба, защото банкерите ни ката ден са като бакалите по големите празници - гледат да натрупат максимална печалба за минимално време. Банките в повечето държави от ЕС намалиха с 1-2% лихвите по кредите през 2009 г., когато беше разгарът на кризата, за да не затрудняват клиентите си. През с.г. лихвите у нас се увеличиха с 1,5-3%. Всички банки в България всъщност са чужди и изнасят печалбата си към банките-майки. Дали те не работят на принципа по-високи лихви за най-бедните, по-ниски - за най-богатите?    

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ