15 Ноември 2024петък09:28 ч.

Българските земеделци и производители ще са в по-силна позиция при преговорите с Нова Зеландия и Австралия

Това обяви Момчил Неков, който е докладчик на социалистите в земеделската комисия за споразумението с Нова Зеландия

автор:Дума

visibility 2144

"Чувствителните сектори като мляко, овче месо и пчелни продукти да бъдат изключени от преговорния пакет за безмитен внос в ЕС от Нова Зеландия и Австралия. В такъв вид споразуменията с тези страни са приемливи за България и се радвам, че в земеделската комисия получих подкрепа за тази позиция." Това заяви Момчил Неков след гласуване на препоръката за преговори с двете държави в Страсбург. Българският евродепутат е докладчик на своята политическа група за Нова Зеландия в ресорната комисия.
"Важно условие за успех в преговорния процес ще бъде и по-голям списък с продукти с географски означения, което означава, че можем да настояваме за включване на български продукти в тези споразумения - като например нашите вина или други продукти, които скоро влизат в процедура по защита за географско означение у нас", коментира още Неков. Географските означения са много важна част от преговорите с трети страни. За редица европейски страни те са ключово и задължително условие за приемането на каквото и да е споразумение с трети страни. Освен правна защита, с включване на географските означения се дава и видимост на уникални и традиционни европейски продукти.
В преговорите трябва да се отчете задължително и влиянието на "Брекзит" върху бъдещите отношения между Европейския съюз и Нова Зеландия. Към момента Нова Зеландия има право на внос на 230 000 тона овче месо в ЕС. Близо 40% от тази квота се използва от Великобритания. "Когато Обединеното кралство напусне ЕС, това означава, че ако не се предоговорят тези условия, Нова Зеландия ще може да изнася тези количества към останалите държави членки. Това означава сектор "Овцевъдство" в ЕС да бъде под изключителен натиск. Не можем да позволим това. За това смятам, че изключването на сектора, трябва да бъде реално приложима мярка", отбеляза българският евродепутат.
Търговията на България с Нова Зеландия е все още скромна. Основните земеделски продукти, търгувани през последните години, включват агнешко, вина, вълна, карантия. Европейската комисия заяви желанието си за бързо приключване на преговорите по споразуменията с двете страни. Една от причините е опитът с подобни споразумения с Канада, САЩ и други страни, които отнемат години. Очаква се Европейският парламент да приеме резолюцията с препоръки относно преговорния мандат за споразумение с двете страни в края на октомври.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ