15 Ноември 2024петък03:33 ч.

България има отлична наука

Писмо от председателя на Кралското научно дружество на Великобритания

/ брой: 270

автор:Дума

visibility 1698

До
Проф. Никола Съботинов
академик и председател на БАН

11 ноември 2010

Уважаеми проф. Съботинов,
Като председател на Кралското научно дружество на Великобритания (Роял Сосаяти), бих искал да изразя своята загриженост във връзка с известията за предстоящи съкращения в бюджета за наука в България. Във времето, когато Европейската комисия формира своята стратегия 2020 за растеж и работни места на базата на инвестиции в научни изследвания и развитие и в един нов "Иновативен съюз", би могло да се очаква, че науката ще е в сърцевината на плановете на европейските страни за бъдещ просперитет.
Във Великобритания Роял Сосаяти и другите научни организации дискутираха заедно с правителството и другите заинтересовани страни значението на поддържане на една силна научна база. Като инвестираме в науката, беше нашият аргумент, страната е в най-голяма степен способна да усвои и впрегне в употреба резултатите от водещите научни изследвания и иновации и да увеличи своите конкурентни предимства.
Този аргумент не се отнася само за Великобритания. Германия и САЩ продължават силно да инвестират в науката и технологиите, а бързо развиващите се икономики на Китай, Индия и Бразилия се стремят да бъдат високотехнологични, "икономики на знанието". Бих се надявал, че през 2011 страните от Европа, включително България, ще търсят начини да инвестират в науката и научните изследвания с цел да допринесат за своето бъдещо благосъстояние.
Роял Сосаяти се гордее със своите връзки с Българска академия на науките, особено в Съвета на националните академии по международни въпроси (IAP) и в Научния съвет на европейските академии (EASAC). Отбелязахме със задоволство последните доклади за дейността на БАН, които показаха централната роля, която играят институтите на академията за провеждането на научни изследвания от световна класа в България.
Плановете на академията за бъдеща модернизация и реформа под Вашето ръководство показват, че българската научна общност е в позиция да използва преимуществата на отличната наука, която вече се провежда във вашата страна и която ще се развива и в бъдеще. Надявам се, че българското правителство ще разбере това и ще последва този пример, като преосмисли своите ангажименти към науката през следващата година.
Моля, споделете това писмо с Вашите колеги и с хората, с които имате контакт в правителството. Желая на Вас и на академията всеки успех при осигуряването на по-добри условия за наука в България.

Подпис:

Мартин Рийс, лорд на Лъдлоу
президент на Роял Сосаяти

Копие до: проф. Юри Енгелбрехт, президент на ЕАСАС секретариат, АLLEA (всички европейски академии)
-------------
Б.Р. Писмото препечатваме от сайта на БАН. Кралското научно дружество на Великобритания е най-старата научна организация в Европа, създадена е през 1662 г.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ