А сега накъде?
/ брой: 100
"Осама е по-силен мъртъв, отколкото жив. Той винаги е предричал, че ще бъде убит от американците. Сега ще се превърне в огън, който мюсюлманите ще следват в продължение на поколения". Това заявил след новината за смъртта на терорист № 1 мъж с дълга брада, жител на населен предимно с талибани афганистански провинциален център. "Осама бин Ладен беше престъпник, отговорен за ужасни терористични актове, довели до смъртта на хиляди невинни хора", посочиха в общо изявление председателят на ЕК и на ЕС Жозе Барозу и Херман ван Ромпой. Според двамата европейски ръководители, смъртта на лидера на "Ал Кайда" "прави света по-сигурно място и показва, че престъпления, подобни на извършените от него, не остават ненаказани".
Две гледни точки, зад които, за жалост, стоят двете кардинално противоположни посоки за бъдещето на света. Непримиримостта, заложена изначално в самите тези и доктрини на това противопоставяне, поставя с нова сила и въпроса дали сблъсъкът на цивилизациите, породен от ясно очертаните имперски амбиции, вече е налице. И естествено - как този сблъсък ще се развие в бъдеще.
Ако някой си въобразява, че с ликвидирането на бин Ладен ще настъпи началото на световния мир, то или е пълен малоумник, или просто дотолкова е откъснат от живота, че с право бихме се запитали, кой му дава правото да ангажира публичното пространство с разсъждения, които имат единствената цел да ни хвърлят прах в очите?! Защото, както и да интерпретираме новините - поне тези, които достигат до широката публика след специална "режисура", остава извън съмнение фактът, че нещата не стоят точно така, както ни ги представят.
Войната в Афганистан, превърнала се във второто позорище за колосалната US военна машина след фиаското във Виетнам, придобива очертанията (поне с приключването на темата "Осама") на война победна, война хуманна, война в името на добруването на човечеството. Тя, видите ли, е постигнала целите си, хайде да се измъкваме, макар и тихичко, нищо, че натресохме и други народи в едно кръвопролитие, което имаше смисъла или оправданието си дори само заради акта на отмъщението, което трябваше да получи терорист № 1. Същият този, когото преди години усърдно и последователно подготвяхте за друг един фронт в Афганистан - срещу законното правителство на тази страна, подкрепяно от Съветския съюз, за да може да разиграете геополитическите си мераци и козове.
Най-трудният въпрос, който милиони хора днес си задават, и чийто невероятно труден отговор (честен и задълбочен, като за акт на политиката на една велика сила) ми се струва невъзможен, е: "А сега накъде?". Не сме слепи - след Афганистан остават открити въпросите за Близкия изток, за Северна и Централна Африка, за подобните симптоми в Латинска Америка, та дори и за едва скриваните мераци към големи части от Русия. Следващият въпрос е не по-малко важен - защо едва сега САЩ приключиха с бин Ладен? Последният въпрос обаче звучи глобално. Съединените щати, един доказан световен жандарм, започнаха все по-често да се налагат и като единствената последна световна инстанция в правосъдието. А после накъде?...