15 Ноември 2024петък06:25 ч.

$550 млн. глоба за "Голдман Сакс"

Американската банка ще плати, за да се освободи от обвинения във финансови измами

/ брой: 162

автор:Дума

visibility 2224

Американската банка "Голдман Сакс" ще плати глоба от 550 милиона долара, за да отпаднат отправените й обвинения във финансови измами. Обвиненията касаят маркетинга на ипотечни инвестиции на банката във връзка с несигурния пазар на недвижими имоти в САЩ, посочва Би Би Си. По този начин регулаторите предупреждават "Голдман Сакс", че "половинчати истини и измами" няма да се толерират, отбелязва британският в. "Гардиън".
Банката ще плати на Федералната комисията по ценните книжа и фондовите борси (ФКЦКФБ) на САЩ глоби в размер от 300 млн. долара. Останалата част от сумата ще бъде изплатена като компенсации на инвеститори, изгубили парите си по нейна вина. Според ФКЦКФБ глобата е най-голямата, налагана досета от комисията на финансово дружество.
През април "Голдман Сакс" беше обвинена, че е мамила инвеститорите, продавайки им сложен финансов продукт, обезпечен с рискови ипотечни кредитни даривати. Чрез споразумението с ФКЦКФБ банката де факто прие, че с пазарните инструменти, които е предлагала на инвеститори за т.нар. Abacus трансакции (структурирани облигационни емисии), е дала "непълна информация", пише "Гардиън".
Британската банка "Роял банк ъф Скотланд", която към настоящия момент е 84% собственост на данъкоплатците на Острова, изгуби около $849 милиона в инвестиции и ще получи компенсация от $100 милиона. Германската "Дойче индустрибанк" ще получи $150 млн., което означава, че ще компенсира всичките си загуби по сделката, допълва Би Би Си. Условията по сделките обаче трябва да бъдат одобрени от американски федерален съдия.
В изявление на банката "Голдман Сакс" не признава официално закононарушение, но изтъква, че мярката е "правилният изход за нашата фирма, акционери и клиенти". Въпреки рекордната глоба акциите на трезора поскъпнаха с 4,5%, което според редица финансови анализатори е знак, че фирмата се е "отървала леко" от ситуацията.
"Плащат 550 милиона глоба и получават ударно 800 милиона на борсата... измъкнаха се лесно", коментира финансистът Кевин Карон, цитиран от Би Би Си. Агенцията допълва, че "Голдман Сакс" са отчели печлаби от $3,5 милирада през първото тримесечие на 2010 година.
"Голдман Сакс", една от най-престижните инвестиционни банки в света, почти не усети ударите на глобалната финансова криза. Но оттогава компанията се превърна в своеобразен гръмоотвод за гнева от прахосничеството и безочливостта, които царят на Уолстрийт. През 2008 г. банката получи и заем от $10 млрд. от американското правителство - пари, от които по-рано банката твърдеше, че не се нуждае. Компанията получи и $12,9 млрд. от Ей Ай Джи, след като застрователната компания бе спасена от американското правителство. Въпреки всички "спасителни операции" "Голдман Сакс" излезе на рекордна печалба през 2009 година.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ